Александър Даргомижки – Уикипедия

Александър Даргомижки
Александр Даргомыжский
руски композитор

Роден
Починал
17 януари 1869 г. (55 г.)
Санкт Петербург, Руска империя
ПогребанТихвинско гробище, Санкт Петербург, Русия
Музикална кариера
Псевдонимmaestro Кук
Стилопера
Инструментипиано
Александър Даргомижки в Общомедия

Александър Сергеевич Даргомижки (на руски: Александр Сергеевич Даргомыжский; 14 февруари 181317 януари 1869) е руски композитор.

Александър Даргомижки е роден на 14 февруари 1813 г. в с. Троцкое, Тулска губерния. През 1817 г. семейството се премества в Петербург. Драгомижки учи пиано и цигулка. До 30-те години на XIX век вече е известен като автор на много романси и произведения за цигулка и пиано. Запознава се с Михаил Глинка и Александър Пушкин.

Операта на Даргомижки „Есмералда“ (по романа „Парижката Света Богородица“ на Виктор Юго) е композирана през 1839 г., а операта му „Русалка“ е поставена за първи път на сцена през 1856 г. Като цяло не е особено популярен до 60-те години на XIX век. Има известен успех в Белгия.

Последната му опера „Каменният гост“, която не успява да завърши, е най-известното му произведение. Тя е довършена от Цезар Кюи и Николай Римски-Корсаков. За първи път е поставена на сцена през 1872 г. – три години след смъртта на Даргомижки.

Даргомижки оставя и някои недовършени опери. Другите му произведения включват многобройни песни, композиции за пиано, а също и няколко за оркестър.

Композиторът умира на 17 януари 1869 г. в Санкт Петербург. Погребан е в Тихвинското гробище.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Даргомыжский, Александр Сергеевич“ и страницата Alexander Dargomyzhsky в Уикипедия на руски и английски език. Оригиналните текстове, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за творби, създадени преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналните страници тук и тук, за да видите списъка на техните съавтори. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.