Бежанско движение – Уикипедия

Бежанското движение е следствие от репресивно действие срещу българското население от страна на Османската империя по време на Руско-турската война (1877-1878) през 1877 - 1878 г.[1]

Бежанското движение започва спонтанно през юли 1877 г. по време на Руско-турската война (1877-1878). Първо е засегнато българското население по долината на р. Тунджа. Изтегля се заедно с Предния Руски отряд (генерал-лейтенант Йосиф Гурко) след отстъплението от Южна България и заемането на Шипченския проход. Първите бежански маси се установяват в района Габрово-Дряново-Велико Търново. Втората вълна е по време на действията Западния Руски отряд (генерал-лейтенант Николай Криденер) в Централна Северна България, свързани с борбата около Плевен. Обхваща районите на Ловеч, Елена и Севлиево. При действията в Североизточна България, българското население напуска долината на р. Бели Лом и р. Черни Лом, временно заета от османската армия. Изоставените им имоти в родните места са подложени от османските сили на грабежи и палежи. Нанесени са значителни материални щети.

Не рядко мъжете-бежанци участват като доброволци в боевете за защита на български селища и позиции на Руската армия: Стара Загора, Ловеч, Елена, връх Шипка, при зимното преминаване на Стара планина и др. Попълват и редовете на Българското опълчение. Нерядко са активна сила във въоръжените стражи и доброволческите чети. Значителен е броя на невъоръжени бежанци, загинали при временно превземана на български селища от османски части: Стара Загора, Ловеч, Елена и др.

До края на военните действия броя на бежанците достига 200 000 души. Заселени са от Временните руски власти в райони съответстващи на техния поминък. На първо време материално са подпомогнати от „Руския Червен Кръст“, Временните руски власти и местното българско население. Участват в обработката и прибирането на реколтата от изоставените турски имоти. След приключването на военните действия през 1878 г. по-голямата част от бежанците се завръща по родните места. Нов етап на бежанското движение започва сред българското население, което остава под властта на Високата порта след подписването на Берлинския договор.

  1. Георгиев, Георги. Освобождението и етнокултурното развитие на българския народ. София, 1979.