Виктор Амадей I Савойски – Уикипедия

Вижте пояснителната страница за други личности с името Виктор Амадей Савойски.

Виктор Амадей I Савойски
Vittorio Amedeo I di Savoia
херцог на Савоя

Роден
Починал
7 октомври 1637 г. (50 г.)
ПогребанКатедрала на Верчели

РелигияКатолицизъм
Управление
Период26 юли 1630 – 7 октомври 1637
ПредшественикКарл Емануил I Савойски
НаследникФранц Хиацинт Савойски
Други титлипринц на Пиемонт
титулярен крал на Кипър и на Йерусалим
Герб
Семейство
РодСавойска династия
БащаКарл Емануил I Савойски
МайкаКаталина-Микаела Испанска
Братя/сестриФилип Савойски
Емануил Филиберт Савойски
Маргарита Савойска
Изабела Савойска
Маврикий Савойски
Мария Аполония Савойска
Франциска Катерина Савойска
Томас Франциск Савойски
Природениː
Емануил Савойски
Феликс Савойски
Маврикий Савойски
Гавраил Савойски
Антон Савойски
Маргарита Савойска
Карл Хумберт Савойски
Силвий Савойски
Витихинд Савойски
Лудовико Кузани
Анна Катерина Меравиля
СъпругаКристина Френска (10 февруари 1619)
ДецаЛудвиг Амадей Савойски
Лудовика Кристина Савойска
Франц Хиацинт Савойски
Карл Емануил II Савойски
Маргарита Виоланта Савойска
Катерина Беатрис Савойска
Хенриета Аделхайд Савойска
Виктор Амадей I Савойски в Общомедия

Виктор Амадей I Савойски (на италиански: Vittorio Amedeo I di Savoia; * 8 май 1587, Торино, Савойско херцогство; † 7 октомври 1637, Верчели, сн. Италия) от Савойската династия, е 12-и херцог на Савоя (1630 – 1637) и принц на Пиемонт, титулярен крал на Кипър и на Йерусалим.

Той е вторият син на Карл Емануил I Савойски (* 1562, † 1630), херцог на Савоя, и на съпругата му Каталина-Микаела Испанска (* 1567, † 1597). Негови дядо и баба по бащина линия са Емануил Филиберт, херцог на Савоя, и френската принцеса Маргарита дьо Валоа, а по майчина – испанският крал Филип II Испански и френската принцеса Елизабет дьо Валоа. Виктор има четирима братя и пет сестри:

Има и единадесет природени братя и сестри от извънбрачни връзки на баща му.

Виктор прекарва голяма част от детството си в двора на Мадрид според завещанието на баща си. След смъртта през 1605 г. на брат му Филип Емануил, наследствен принц, Виктор Амадей е обявен за законен наследник: в Ракониджи на 21 януари 1607 г. баща му иска от двора да му се закълне във вярност.

Брак и брачен живот

[редактиране | редактиране на кода]
Принцеса Мария-Кристина

След кризата в отношенията с Испания и сближаването на баща му с Франция Виктор Амадей е оженен за сестрата на краля на Франция Луи XIII, Мария Кристина Бурбон-Френска, бъдеща първа „Кралска мадам“. Кардинал Маврикий Савойски и епископът на Анси Франсоа дьо Сал са посланиците, поискали ръката на френската принцеса. На 10 февруари 1619 г. – денят, в който Кристина навършва 13 години, двамата се венчават.

Оставайки в Париж до септември 1619 г., двойката по-късно заминава за Пиемонт. През ноември, след като пристига в Шамбери, тя е приета от двора и започват празненства.

Мария-Кристина донася в Торино онази лекота, която отдавна се диша в парижкия двор. Виктор Амадей – човек, малко свикнал със светския живот, неохотно участва в празненствата на жена му, въпреки че много я обича. Пред радостта от живота, въведена от Кристина, той предпочита самотните разходки в гората или лова.

Виктор Амадей се възкачва на трона след смъртта на баща си през 1630 г. Политиката на Карл Емануил и по-специално участието му във Втората война за Монферат води до силна нестабилност в отношенията с Франция и Испания и малко предимства за Савойското херцогство при завладяването на някои територии на Монферат, предвид факта, че целият Монферат все още е твърдо държан от херцога на Мантуа Карло I Гонзага. За да защити държавата, Виктор Амадей I се нуждае от милиции, но му липсват както пари за набиране на наемни войски, така и възможността да създаде силна пиемонтска армия. Все пак той се опитва да укрепи малката армия, която е наследил от баща си, унищожена от войните за наследство на Монферат.

От примера, който Густав II Адолф от Швеция дава на Европа, савойският херцог разбира значението на една стабилна и добре обучена армия. Той нарежда да се укрепи артилерията, която става една от най-впечатляващите в Европа, също благодарение на откриването на специално училище за артилеристи. За седемте си години на управлението си той успява да преброи 20 000 души армия.[1] Затова той решава да подпише мирен договор с Испания, като открито застава на страната на французите. Преговорите продължават през цялата 1630 г. и накрая в Кераско, между 5 и 7 април 1631 г., различните сили се срещат, за да сключат мирни споразумения. Според договорите Пинероло, който тогава е във френски ръце, той трябва да се върне на савойците, но тайно споразумение, подписано година по-рано в Торино, предвижда, като залог на френско-пиемонтския съюз, че добре оборудваната крепост ще остане у Франция, докато Париж ще се постарае Женева да падне в ръцете на Виктор Амадей I. Извършено е измислено връщане: херцогът получава ключовете на Пинероло и малко след това ги връща на Луи XIII. По този начин Франция си осигурява собственост върху много важния плацдарм на Пинероло, докато Трино и Алба са присъединени към Савойското херцогство.[2]

При раждането на мъжкия наследник Франц Хиацинт Виктор Амадей I се опитва да повиши престижа на Савойския дом, като си дава титлата на крал на Кипър като потомък на Лузиняните, без обаче никой да му я е дал. Поради това той приема затворена форма до короната си, символ на кралската власт.

Битката при Момбалдоне

В стремежа си да създаде антииспанска лига в Италия под ръководството на кардинал Ришельо Виктор Амадей I провежда някои военни операции между 1636 и 1637 г., като нанася тежко поражение на испанците при Момбалдоне.

Вечерта на 25 септември 1637 г. херцогът на Креки Шарл III предлага на савойския херцог разкошна вечеря, след която много гости се чувстват зле и са принудени да останат на легло. 50-годишният Виктор Амадей I заболява тежко и умира във Верчели на 7 октомври от вероятно хранително отравяне[3], оставяйки съпругата си като регентка на сина им. Погребан е в параклис на Катедралата във Верчели, до гробниците на Карл I, Карл III (II) и херцогиня Йоланда Френска. Синът му престолонаследник умира на 6-годишна възраст през октомври 1638 г.

∞ 10 февруари 1619 г. в Лувъра в Париж за принцеса Мария-Кристина Бурбон-Френска от династията Бурбони (* 10 февруари 1606, Париж; † 27 декември 1663, Торино), третата дъщеря на френския крал Анри IV и на втората му съпруга Мария де Медичи, от която има трима сина и четири дъщери:

  1. с. 46-47
  2. Договорът от Кераско е подписан между Франция, Свещената Римска империя (Фердинанд II) и Савойското херцогство. С него са уредени въпросите за Херцогство Мантуа и Маркграфство Монферат (отказ от императора в полза на френския кандидат Карл I Гонзага-Невер и Ретел, и за окупацията на Гризон от французите (отказ от Франция).
  3. Felice Carrone, Tavole genealogiche della real casa di Savoia, ed. Giuseppe Bocca libraio, 1837, с. 60
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Vittorio Amedeo I di Savoia в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​