Вълколак – Уикипедия

Тази статия е за древноримското митологично същество. За българското митологично-епично същество вижте Върколак.

Вълколак
Характеристики
Описаниемитологично същество
Вълколак в Общомедия

Вълколакът (Върколак, на гръцки: λυκάνθρωπος; на английски: Werewolf; на немски: Werwolf; на френски: loup-garou) е митологично същество имащо способността да се превръща от човек на животно и обратното.

Вълколакът е особено разпостранен митологичен мотив в изкуството – литература, музика, киното, включително и в компютърните игри. Мотивът е залегнал в редица от най-известните произведения на световното изкуство.

Първото историческо споменаване на вълколак е в Древния Рим – в произведението на Петроний – "Сатирикон". Особено разпостранен като мотив е Вълколакът в епоса на славянските и германски народи. Българският аналог на вълколакът е върколакът. Вълците не се контролират на пълнолуние, затова е възможно да убиват и хора (малка вероятност). Върколаците имат 3 реда остри зъби и отлично обоняние.

Превръщането на човек във вълколак, немска гравюра от 1722 г.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Оборотень“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​