Домлян – Уикипедия

Домлян
България
42.5345° с. ш. 24.9122° и. д.
Домлян
Област Пловдив
42.5345° с. ш. 24.9122° и. д.
Домлян
Общи данни
Население331 души[1] (15 март 2024 г.)
10,5 души/km²
Землище31,676 km²
Надм. височина324 m
Пощ. код4357
Тел. код031396
МПС кодРВ
ЕКАТТЕ22931
Администрация
ДържаваБългария
ОбластПловдив
Община
   кмет
Карлово
Емил Кабаиванов
(СДС, ГЕРБ; 2011)
Кметство
   кмет
Домлян
Мано Несторов
(ГЕРБ)

Домлян (старо име: Долни Омарбас) е село в Централна България. То се намира в община Карлово, област Пловдив.

Село Домлян се намира в планински район, в полите на северния склон на централна Средна гора.

При избухването на Балканската война през 1912 година 2-ма души от Долни Омарбас са доброволци в Македоно-одринското опълчение.[2]

Културни и природни забележителности

[редактиране | редактиране на кода]

Едноименният язовир, намиращ се в близост, е привлекателно място за отдих, туризъм и риболов. В миналото е център по водни спортове, като редица местни състезатели по водни ски са били дори и Републикански шампиони.

Кукерски празници в Домлян

[редактиране | редактиране на кода]

Те се провеждат на Сирни Заговезни. На Сирната неделя преди обяд малките бабури обикалят с кошнички по къщите. В 12 часа на Сирната неделя на площада засвирва на живо народен оркестър. От 13 часа до тъмно има празник на площада с хоро, конкурс за маски с жури и награди, кукерски игри, бабури и сценка. До 20 часа се палят олалии (огньове) на всички височини около селото. Слага се празнична вечеря във всеки дом, като е традиции са вземането на прошка и „Хамкане

ПРЕДИ СИРНИ ЗАГОВЕЗНИ

Три или четири седмици преди празника, в петък и събота, старците се разиграват вечер из селото – лопките поръждясват и е нужно да се обиграят. Ако учат и живеят някъде извън Домлян, играят там, където са. Слагат само колана и звънците. В петък маскирани минават по къщите, където домакините ги черпят.

В НЕДЕЛЯ СИРОПУСНА В неделя преди обяд малките бабури обикалят с кошнички по къщите и събират яйца, сладки, плодове и други лакомства. Празникът започва на обяд. Програмата винаги включва хоро, награди за маски и сценка. Към 12 часа засвирва жива музика от народен оркестър. Следва представяне на маските пред публиката и журито. Журито включва ръководителя на кукерите, кмета и някой друг по-компетентен, обикновено мъж. „Гледат кой не е прегърбен, кой е по-висок, кой е по-строен.“ Докато качулките натежат при играта и ги свалят, кукерите са вече оценени. Хората се хващат на хоро, водено с българското знаме. Хорото временно прекъсва, докато играят старците. През времето, когато не играят, те също са в тълпата между хората. На хорото са и възрастните бабури. Цялото им тяло е закрито с някакви стари дрехи: нощници, пижами, стари рокли, шлифери и други. Редуват се хоро, старци, хоро, сценка, хоро. Щом хората започва да намаляват и гостите – да си тръгват, кметът обявява победителите и наградите. Хорото продължава, докато се стъмни и хората отидат на олалията (огъня). Нанизани на голям кол гуми се палят на всички височини в Домлян и най-вече на тази срещу кметството. Мъжете си носят ракия и вино и се черпят. Олалиите завършват по тъмно, около 20 часа

Вечерта във всеки дом След това всеки се прибира за традиционната вечеря. Традиционните ястия са петел и полети яйца (чукнати върху вряща вода яйца, после сложени върху извара, поляти с пържено масло и се поръсени с червен пипер). По традиция се събира цялото семейство, а в Домлян на този ден обикновено имат много гости от региона и от страната. Правят обичая Хамкане за децата. Задължително на изпроводяк от хорото към домовете си жителите на село Домлян си вземат и си дават прошка- като си пожелават здраве и берикет през цялата година..

Родени в Домлян
  • Георги Ангелов, македоно-одрински опълченец, Продоволствен транспорт на МОО, заболял от холера[3]
  • Христо Колев Велинов (15 февруари 1925 – 24 април 2010) с псевдоним Малкия – анархист
  1. www.grao.bg
  2. Македоно-одринското опълчение 1912 - 1913 г.: Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“. София, Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9, 2006. ISBN 954-9800-52-0. с. 843.
  3. Македоно-одринското опълчение 1912 - 1913 г.: Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“. София, Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9, 2006. ISBN 954-9800-52-0. с. 25.