Дуло (оръжие) – Уикипедия

Кремъчна пушка от времето на Екатерина II с конично дуло за улесняване на зареждането

Ду́ло е предният край, изходният отвор на цев на огнестрелното оръжие.

В специализираната литература, като правило, не се използва този термин. Употребяват се термините „изходно отверстие“ и „дулен срез“. Освен това, се използва в названието на устройствата „дулна спирачка“ и „дулен ускорител“ (всъщност те се закрепват на предния край на цевта на оръжието).

В разговорната реч и художествената литература думата „дуло“ се употребява често, имайки предвид цевта на оръжието. За професионалните военни и оръжейниците именоването на цевта на оръжието дуло предизвиква същата негативна реакция, както при инженерите-механици именуването на отворите „дупка“.

Формата и качеството на изпълнение на дулния срез силно влияят на групирането на попаденията при стрелбата със снайперска винтовка.

Съществуват сменяеми конични втулки при съвременните ловни гладкоцевни пушки за увеличаване групирането на попаденията при стрелба, т.нар. (шок /choke). При по старите модели се явяват несменяеми като фабрично изработено конично стеснение, обикновено в рамките на максимум 1 мм стеснение. Принципът на действие е ускоряване на потока в стеснението.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Дуло“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​