Лин – Уикипедия

Вижте пояснителната страница за други значения на Лин.

Лин
Природозащитен статут
LC
Незастрашен[1]
Класификация
царство:Животни (Animalia)
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
тип:Хордови (Chordata)
клас:Актиноптери (Actinopteri)
(без ранг):Шараноподобни (Ostariophysi)
разред:Шараноподобни (Cypriniformes)
семейство:Шаранови (Cyprinidae)
род:Линове (Tinca)
вид:Лин (T. tinca)
Научно наименование
Garsault, 1764
(Linnaeus, 1758)
Лин в Общомедия
[ редактиране ]

Линът или каленикът (Tinca tinca) е вид речна риба от семейство Шаранови. Широко разпространена в цяла Европа, тя обитава блата, езера и бавнотечащи реки с кални дъна, гъста растителност и ниско съдържание на кислород.

Линът е бавнорастяща риба и обикновено достига 2 кг. Въпреки това, съществуват и доста по-едри екземпляри. Световният рекорд е 4,64 кг и е поставен в река Люнгбион край Калмар, Швеция.[2] На цвят е маслиненозелена и люспите ѝ са ситни. Тялото ѝ е тромаво и пригодено за бавен и ленив начин на живот. Перките са закръглени и малки в сравнение с останалото тяло. Очите ѝ са малки и червени на цвят. Устата ѝ има чифт мустачки, като на шаран. Покрита е със слуз, която я прави доста хлъзгава.

Храни се с растения, насекоми и мекотели, които издълбава от дъното. Линът е обект на риболов и е силен боец.

  1. Tinca tinca (Linnaeus, 1758). // IUCN Red List of Threatened Species. International Union for Conservation of Nature. Посетен на 2 януари 2023 г. (на английски)
  2. ALL TACKLE RECORDS FOR TENCH // INTERNATIONAL GAME FISH ASSOCIATION. Архивиран от оригинала на 2011-10-19. Посетен на 19 юни 2011.