Люгер (ветроход) – Уикипедия
Люгер или люггер (на английски: lugger; на френски: lougre) – тип дву-, понякога тримачтов ветроходен кораб.
Описание на конструкцията
[редактиране | редактиране на кода]Отличително за люгерите е тяхната бързоходност. Във връзка с това те често са използвани за превоз на контрабандни товари през Ла Манша[1].
Родина на люгерите е Бретан. През 18 век двумачтовите люгери се наричали „шас-маре“ (на френски: chasse-marée – „ловци на приливите“) и са използвани по преимущество от френските морякаци[1]. Тези съдове имат кръгла кърма, нямат палуби и тяхната дължина не превишава 15 метра. На двете мачти на „шас-маре“ има само по едно люгерно (рейково) ветрило. На мястото на съединяване на кила с форщевня се разполага фокмачтата, гротмачтата, намираща се в средата на корпуса на съда, е силно наклонена назад. „Шас-маре“ нямат бушприт[2].
Тримачтовите люгери имат малко по-различна конструкция. Третата мачта се поставя на кърмата, зад която е издаден гика. Бушприта е разположен почти хоризонтално. Тримачтовите люгери имат палуба, транцева кърма и носят няколко ветрила. Във ветрилното въоръжение на военните люгери заедно с люгерните ветрила и марселите има също брамсели, поставяни на „летящо“ удължение на стълбовия топа на мачтата, а също и 1 до 3 стаксела[2].
Използване на съда
[редактиране | редактиране на кода]Във френския военен флот люгерите са въведени през 1760 г.[2].
В състава на Руския императорски флот съдовете от този тип има през първата половина на 19 век и са използвани в голямата си част за куриерска служба. Голямата част от люгерите, влизащи в състава на флота, са или построени, или преоборудвани друг тип съдове в Русия, а един от люгерите е закупен в Англия[3][4][5].
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ а б Марквардт К. Х. Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века. ISBN 5-7355-0131-3.
- ↑ а б в Марквардт К. Х. Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века.
- ↑ Чернышёв 2002, с. 123.
- ↑ А. Б. Широкорад 2007, с. 271.
- ↑ Люгеры // „Военная Россия“. Архивиран от оригинала на 2010-03-02. Посетен на 19 март 2015. (на руски)
Литература
[редактиране | редактиране на кода]- Люгер, парусное судно//Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона (Енциклопедичен речник на Брокхауз и Ефрон): в 86 т. (82 т. и 4 доп.). – СПб., 1890 – 1907.
- Марквардт К. Х. Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века. ISBN 5-7355-0131-3.
- Морской Энциклопедический Словарь. ISBN 5-7355-0280-8.
- Чернышёв А. А. Российский парусный флот. Справочник. – М.: Воениздат, 2002. – Т. 2. – 480 с. – (Корабли и суда Российского флота). – 5000 экз. – ISBN 5-203-01789-1.
- Широкорад А. Б.. 200 лет парусного флота России. 2-е изд. ISBN 978-5-9533-1517-3.
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- В Общомедия има медийни файлове относно Люгер (ветроход)
|
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Люгер“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |