Максим Длуги – Уикипедия

Максим Длуги
Maxim Dlugy
Информация
Държава САЩ
Роден
29 януари 1966 г. (58 г.)
Званиегросмайстор (1986)

Страница в сайта на ФИДЕ
Максим Длуги в Общомедия

Максим „Макс“ Длуги (на английски: Maxim „Max“ Dlugy) е американски шахматист от руски произход.

Длуги е роден на 29 януари 1966 г. в Москва, Руска СФСР. Емигрира със семейството си в Съединените щати през 1979 г. Започва късно да се развива в областта на шахмата и е играч от средно ниво във възрастовата си група до резкия скок в силата му през ранните 80 години на 20 век. Става международен майстор през 1982 г. и световен шампион за юноши до 20 години през 1985 г.

Удостоен е със звание международен гросмайстор през 1986 г. след шахматната олимпиада в Дубай, Обединени арабски емирства, където е в отбора на САЩ, играе като втора резерва и спечелва бронзов индивидуален медал. Винаги изключително бърз шахматист, Длуги в миналото е заемал първо място в света според ранглистата на Световната блиц шахматна асоциация.

Емигрирал в Америка като младо момче, за първи път е забелязан през 1984 г., когато завършва на трето място на Първенството по шахмат на САЩ. Турнирните му резултати включват 2 м. в Ню Йорк (1985), 2 м. в Clichy (1986-87) и 3 м. на първенството на САЩ (1987).

Впоследствие обръща поглед към политиката в шахмата, кандидатира се и е избран за президент на Шахматната федерация на САЩ през 1990 г.

През март 2006 г. Длуги получава специална покана за участие в първенството на САЩ в Сан Диего, щата Калифорния, въпреки че не се е класирал за състезанието. Там постига положителен резултат.

Незначителни факти

[редактиране | редактиране на кода]
Портал
Портал
Портал „Шахмат“ съдържа още статии, свързани с играта-спорт.
Можете да се включите към Уикипроект „Шахмат“.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Maxim Dlugy в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​