Николай Татишчев – Уикипедия

Николай Татишчев
руски офицер

Роден
Починал
Руска империя

Националност Русия
НаградиОрден „Свети Станислав“ I степен
Орден „Свети Станислав“ III степен
орден на свети Владимир, 4-та степен
Орден Свети Владимир III степен
Златно оръжие „За храброст“

Николай Дмитриевич Татишчев (на руски: Николай Дмитриевич Татищев) е руски граф, офицер, генерал от пехотата. Участник в Руско-турската война (1877-1878).

Николай Татишчев е роден на 15 февруари 1829 г. в Санкт Петербург в семейство от старинния руски дворянски род Татишчеви. Посвещава се на военното поприще. Завършва Училището за гвардейски подпрапорщици и започва действителна военна служба в лейбгвардейския Преображенски полк (1847).

Като млад офицер участва в потушаването на Унгарската революция (1848-1849). По време на Кримската война е в състава на войските, охраняващи Балтийското крайбрежие срещу вероятен британско-френски десант. Служи като ротен командир в лейбгвардейския Преображенски полк и флигел-адютант (1855, 1859). Командир на 9-и Староингерманландски полк (1869).

Участва в Руско-турската война (1877-1878). Бие се храбро с полка за овладяването на Гривицките редути при борбата за Плевен. Отличава се при преминаването на Троянския отряд през Стара планина. Награден е с Орден „Свети Георги“ IV ст. С полка достига до Адрианопол и извършва рекогносцировка на Галиполския полуостров. Повишен е във военно звание генерал-майор и е награден със златно оръжие „За храброст“.

След войната е командир на 2-ра бригада от 32-ра пехотна дивизия (1878) и 2-ра бригада от 1-ва гренадирска дивизия (1881). Повишен е във военно звание генерал-лейтенант с назначение за командир на 29-а пехотна дивизия от 1890 г.

Излиза в оставка със звание генерал от пехотата през 1896 г.

  • Известия на РИМ - Ловеч, т. III, Лч., 1996; Пейковски И., Превземането на Троянски проход от отряда на ген. Карцов през Руско-турската война 1877-1878 г., с. 83-92.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Татищев, Николай Дмитриевич“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​