Одит – Уикипедия
- Вижте пояснителната страница за други значения на Одит.
Одит (на английски: audit, произнасяно ['ɔ:dit], от латинското audio – слушам) е проверка с оценка на лице, организация, система, процес, предприятие, проект или продукт.
Терминът популярно най-често се отнася до финансовия одит[1], но подобни концепции има също в държавното управление (виж Държавен одит), проектовия мениджмънт, управлението на качеството, енергийната ефективност и други.
Легална дефиниция
[редактиране | редактиране на кода]В българското законодателство легална дефиниция на понятието и термина „одит“ се съдържа в Закона за Сметната палата, а именно, това „е проверката, която включва действията по събиране и анализиране на финансова и нефинансова информация за оценка на управлението на бюджетните и другите публични средства и дейности и на отчетността в одитирания обект с цел подобряването им“.[2]
Независимо от вида одит и при финансовия контрол се осъществява проверка на цялата информация (и нефинансова) по отношение на предмета на одита.
Видове одити
[редактиране | редактиране на кода]В зависимост от предмета на проверката се разграничава финансов одит, одит на съответствие, одит на изпълнението, отделни видове и отраслови специфични одити и т.н.
Видове одити по време
[редактиране | редактиране на кода]Възприетата повсеместно по света френска система за финансов контрол разграничава:
- предварителен контрол (фр. le contrôle a priori);
- контрол по изпълнението (фр. le contrôle en cours d'exécution);
- последващ контрол (фр. le contrôle a posteriori).
Видове одити според осъществяващия го
[редактиране | редактиране на кода]В зависимост от това какъв орган субординационно извършва одита се разграничават:
- външен одит (по отношение на публичните финанси – Сметна палата)
- вътрешен одит
Одит спрямо оценяване
[редактиране | редактиране на кода]Разликата между одити и оценявания може да бъде от значителна до нулева.
Според общото правило одитите трябва винаги да представляват независима оценка, което включва някаква степен на количествен и качествен анализ, докато оценяването подсказва за по-малко независим и по-скоро консултативен подход.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- Закон за Сметната палата и Закон за Сметната палата (отм.)
- ↑ РБЕ
- ↑ Закон за Сметната палата // Посетен на 16.03.2022.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Audit в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |