Операционни изследвания – Уикипедия
Изследването на операции е научна дисциплина за анализ на управлението на организации и системи, и аналитичен метод за взимане на по-добри решения [1]. Често се възприема за подполе на математиката [2]. Терминът наука за мениджмънта може да се използва като синоним.
Техниките, които са използвани от другите математически науки са математическо моделиране, статистически анализ и математическа оптимизация, като изследването на операции може да има за цел даването на възможни решения до решаване на комплексни проблеми.
Доайенът в тази област – Хамди Таха, определя дисциплината като „научен подход за вземане на решения за управление на дадена система в условия на ограничения от технически, икономически или друг характер върху системата“. Изследването на операции почти изцяло се свързва с разрешаването на даден практически проблем от управлението на системи чрез построяването на адекватен математически модел. Поради наличието на човешки елемент в самите практически проблеми, обаче, тази дисциплина се занимава и с това как адекватно да го отчете като фактор именно когато не се поддава на математическо описание.
Възникване
[редактиране | редактиране на кода]Изследването на операции възниква по време на Втората световна война във връзка с изследването на военни операции, което е възложено на видни учени от Генералния щаб на британската армия. Впоследствие намира приложение при решаване на проблеми от областта на промишленото производство, селското стопанство, транспорта, финансите, икономиката, планирането и др.[3]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ ((en)) "About Operations Research Архив на оригинала от 2012-01-20 в Wayback Machine.". INFORMS.org. Линк от 7 януари 2012.
- ↑ ((en)) Mathematics Subject Classification // American Mathematical Society, 23 май 2011. Посетен на 7 януари 2012.
- ↑ Митко Цанов Димитров, Изследване на операциите, УИ „Стопанство“, София, 2005
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Operations research в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |