Опозиция (астрономия) – Уикипедия
За два астрономически обекта се казва, че са в опозиция, когато те се намират в противоположни точки от небесната сфера, наблюдавани от дадено тяло (обикновено Земята).
Например, планета (или астероид или комета) може да се намира в опозиция спрямо Слънцето. Тъй като повечето орбити в Слънчевата система са почти копланарни спрямо еклиптиката, това се случва, когато Слънцето, Земята и въпросното тяло се намират в конфигурация на приблизително права линия. Тоест, Земята и тялото се намират в една и съща посока, наблюдавани от Слънцето.
Моментът на опозиция настъпва, когато видимата геоцентрична небесна географска дължина на тялото се различава със 180° от видимата геоцентрична небесна географска дължина на Слънцето.[1] По това време тялото е:
- във видимо ретроградно движение;[2]
- видимо почти цяла нощ – изгряващо при залез Слънце, кулминиращо към полунощ и залязващо при изгрев Слънце;[3]
- в точката от орбитата си, където е най-близо до Земята, което го кара да изглежда по-голямо и по-ярко;[4]
- почти изцяло осветено от Слънцето, аналогично на пълнолуние;[5]
- в точка, при която ефектът на опозицията увеличава отразяваната светлина от тела с груби повърхности
Луната, която се върти около Земята, е в приблизителна опозиция спрямо Слънцето при пълнолуние.[6] По-точна опозиция понякога възниква с математическа закономерност, ако Луната е в обичайната си точка на подравняване спрямо Слънцето и Земята, така че тя изглежда пълна и се изравнила с еклиптиката по време на низходяща или възходяща фаза на своята орбита с наклон 5°. В такъв случай се случва лунно затъмнение.
Астрономическият символ за опозиция е ☍ (U+260D).
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ U.S. Naval Observatory Nautical Almanac Office. Explanatory Supplement to the Astronomical Almanac. University Science Books, Mill Valley, CA, 1992. ISBN 0-935702-68-7. с. 733.
- ↑ Newcomb and Holden (1890), p. 115
- ↑ Newcomb, Simon, Holden, Edward S. Astronomy. 1890. с. 115, 273.
- ↑ Moulton, Forest Ray. An Introduction to Astronomy. 1918. с. 255, 256.
- ↑ Newcomb and Holden (1890), p. 334
- ↑ Moulton (1918), p. 191