Опресняване на вода – Уикипедия
Опресняване на водата се нарича процесът на отделяне на съдържащите се в нея разтворени соли с цел да се направи тя пригодна за пиене или за определени технически задачи.
За да бъде пригодна за пиене, съдържанието на соли във водата трябва да е не повече от 1 g/l. Затова при опресняването на вода (най-често морска вода) основна задача е да се намали нейната излишна соленост. Това се постига с различни методи:
- изпарение (дестилация), в това число:
- обикновена дестилация
- многостадийна флаш-дестилация
- дестилация при ниско налягане (вакуумна дестилация)
- термокомпрессионна дестилация
- замразяване[1],
- чрез газови хидрати
- йонен обмен
- електродиализа
- осмоза
- обратна осмоза
- хидродинамично разделение (сепарация).
В проучвателен стадий:
- електрохимичен метод (англ. Electrochemically Mediated Seawater Desalination) [2]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Технология Перекачиваемого Льда // [1] Архивиран от [{{{url}}} оригинала] на 14 февруари 2012. Посетен на 3 април 2011.
- ↑ New Technology For Making Drinking Water From Sea Water – Science News – redOrbit
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Опреснение воды“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |