Петър Динев – Уикипедия

Петър Динев
български композитор
Роден
Починал
2 юли 1980 г. (90 г.)

Петър Константинов Динев е виден български музиковед и композитор.[1][2]

Роден е на 14 юли 1889 година в костурското българско село Куманичево, тогава в Османската империя, днес в Гърция. През 1895 година семейството му се преселва в Цариград, където завършва средното си образование в българската духовна семинария. Музикални способности на малкия Петър се проявят още от трето отделение, когато започва да пее в църковния хор на българския храм „Свети Стефан“. Включва се и в хора към църквата към руското посолство, ръководен от В. Кулаков. Още като семинарист показва композиторските си заложби - на 29 юни 1909 година е изпълнена неговата музикална поема „Демон“ по текст на Пейо Яворов.[3]

Българската екзархия изпраща Петър Динев да следва композиция и източна музика в Санктпетербургската консерватория, чийто ректор по онова време е Глазунов. Сред състудентите му е Сергей Прокофиев, а негов близък приятел – Фьодор Шаляпин, който високо цени Петър Динев и го нарича „човек-богатство“. Едновременно с консерваторията Петър Динев завършва и право в Санктпетербургския университет. От 1919 година става преподавател по източна музика в Казанската консерватория.

През 1922 година се завръща в България, където до 1924 г. работи като учител по музика във Втора мъжка гимназия. От 1925 до 1936 година е преподавател по църковна музика в Държавната музикална академия. От 1926 до 1944 година преподава същата дисциплина в Духовната семинария, а от 1926 до 1934 г. е доцент по източноцърковна музика в Богословския факултет на СУ. Наред с това Петър Динев е диригент на хора към Богословския факултет и на църковния хор към столичния храм „Св. Кирил и Методий“, който ръководи повече от 40 години. Заедно с Добри Христов учредява и активно ръководи Дружеството на църковните хорове в България (1937 – 1944). След 1944 година работи като инспектор по музика и подначалник на културно-просветния отдел към Светия Синод.

Петър Динев е първият български музиковед, който работи системно в областта на църковната музика.[4] Той превежда редица църковни песнопения от византийска невмена нотация на западна нотация, създава ръководство по византийска невмена нотация, в което със средствата на съвременната музикална терминология разяснява специфичните особености и характерните белези на византийската църковна музика и я прави достъпна за всички.

През 1963 година в разгара на комунистическия атеистически период от историята на България, Петър Динев изнася пълен лекционен курс по съвременна византийска невмена нотация в Българската академия на науките, като преподава псалтикийната практика като наука.[5]

Разработва много композиции в старобългарски и източен църковен стил, композира лесни за усвояване и общодостъпни църковни песнопения за богослужебна и извънхрамова употреба. Хармонизира и обработва български народни песни от Македония.

Неговата научноизследователска дейност е многолика и разнопосочна. Публикува редица изключително значими трудове, статии и студии по различни проблеми на музикознанието, теорията, изпълнителското и композиционното творчество.

По повод своята 80-годишнина през 1969 г. за своята дейност и заслуги Петър Динев е награден с орден „Кирил и Методий“ – ІІ степен. Получава и званието „заслужил деятел на изкуствата“. Умира на 2 юли 1980 г. в град София[6].

За Петър Динев е документалният филм „Служение“ (1996), реж. Костадин Бонев, сц. Иван Дечев.[7]

  • „Македонски български песни“, София, 1934 година
  • „Сходство между народните и църковните мелодии“ (1955)
  • „Рилската църковнопевческа школа в началото на 19 век и нейните представители“ (1957)
  • „Народнопесенни елементи в българския църковен напев“ (1959)
 
 
 
 
 
 
 
 
Константин Динев
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Борис Динев
 
Петър Динев
(1889 – 1980)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Димитър Динев
(1923 – 1987)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Борис Динев
(р. 1955)
 
Мария Ковачева
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Енциклопедия България, том 2, Издателство на БАН, София, 1981
  2. Официален сайт на Светия Синод на Българската православна църква. 120 години от рождението на бележития вузиковед, композитор, преподавател, диригент и певец Петър Динев Архив на оригинала от 2012-02-02 в Wayback Machine..
  3. Гелева, Весела. „Все упование мое“ – Ек, 2009, №6, 35-36.
  4. Енциклопедия на българската музикална култура. Изд. на БАН, София 1967. с. 230.
  5. „Православие“, 2 юли 2020 г.
  6. Камен Станев, Македонските бежанци в България – участници в нейния политически и културен живот
  7. Служение // bnt.bg. Посетен на 13 август 2024 г.