Протезилай – Уикипедия

Протезилай
Πρωτεσίλᾱος
митологичен герой
Монета на Скионе. Глава на Протезилай надясно с атически шлем / Нос на галера наляво в щампован квадрат. Около 480 – 470 пр. Хр.
Монета на Скионе. Глава на Протезилай надясно с атически шлем / Нос на галера наляво в щампован квадрат. Около 480 – 470 пр. Хр.
ПогребанТурция
Семейство
БащаИфикъл
СъпругаЛаодамия
Протезилай в Общомедия

Протезилай (на старогръцки: Πρωτεσίλᾱος) в древногръцката митология е син на Ификъл, участник в Троянската война. Протезилай е герой от „Илиада“, който е почитан на култови места в Тесалия и Тракия. Той е смятан за основател на античния град Скионе и е изобразен на лицевата страна на скионските монети.[1]

Латинският автор Гай Юлий Хигин предполага, че Протезилай първоначално е наричан Йолай, но да не се бърка с Йолай, племенника на Херакъл. По-късно обаче е наречен Протезилай, тъй като е първият, който скача на брега на Троя по време на нападението и първият, който умира.[2] Според легендата, забравяйки предсказанието, според което първият ахеец, който стъпи на троянска земя, ще загине първи, Протезилай скочил на брега и в този миг паднал поразен от Хектор. Според един от вариантите, съпругата на Протезилай, Лаодамия, измолила от боговете мъжът ѝ да се върне за кратко от подземното царство. Когато настъпило време, той отново да отиде при Хадес, а тя го последвала.

Протезилай е един от ухажорите на хубавата Елена.[3]

Според някои автори Протезилай оживява в Троянската война и след падането на Троя взима сестрата на Приам Айтила за заложница. Той я взима със себе си заедно с другите пленници по обратния път към дома си. Акостират за прясна вода и, докато Протезилай е на сушата, Айтила успява да убеди другите пленници да подпалят кораба. Поради тази причина Протезилай и всички останали са принудени да останат на това място и така Протезилай основава град Скионе.[4]

Само две от светилищата, посветени на Протезилай са засвидетелствани.[5] Пиндар пише за светилище на Протезилай във Филака, дома му в Тесалия, където вдовицата му е оставена да го оплаква[6] и където се организират игри в негова чест.[7] Гробницата на Протезилай е засвидетелствана в Елей в Тракийски Херсон в V век пр. Хр., по време на Гръко-персийските войни.[8]

  1. Καϊάφας, Γεώργιος Β. ΑΡΧΑΙΑ ΣΚΙΩΝΗ (ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ – ΙΣΤΟΡΙΑ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ – ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ – ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ) // ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ. Посетен на 12 август 2013 г.
  2. Гай Юлий Хигин, „Fabulae“, 103.
  3. Гай Юлий Хигин, „Fabulae“, 97.
  4. Smith, William (editor). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, vol. I. Boston, Little, Brown, and Co., 1867. p. 50. (на английски)
  5. de Lannoy, Ludo (ed.), Jennifer K. Berenson Maclean, Ellen Bradshaw Aitken (trs.). ed. Jennifer K. Berenson Maclean and Ellen Bradshaw Aitken, trs., Flavius Philostratus: On Heroes. 1977, 2002, Introduction, liii.
  6. Омир, „Илиада“, II.
  7. Пиндар, „Първа Питийска ода“, фр. 83.
  8. Херодот, „История“, 9.116 – 120; също 7.23.