Хетеросексуалност – Уикипедия

Хетеросексуалността е най-често срещаната сексуална ориентация сред хората, представляваща полово и романтично влечение към представители на противоположния пол. В обекта на привличането е и разликата между хетеросексуалността, хомосексуалността и бисексуалността.

В някои западни страни хетеросексуализъм се използва като синоним на хетеросексизъм (схващането за хетеросексуалността като по-добра или единствено нормална сексуалност). В българския език думата не съществува.

Хетеросексуалност идва от гръцката дума heteros (различен) и латинската sexus (пол). Прилагателното хетеросексуален е въведен от Карл Мария Кертбени около 1860 г., скоро след появата на думата хомосексуален.

Хетеросексуален за пръв път е включено в „Нов международен речник“ на Мериам-Уебстър като медицински термин за обозначаване на „патологично сексуално влечение към човек от противоположния пол“. В изданието на същия речник от 1934 г. обаче дефиницията е променена на „проява на сексуално влечение към човек от другия пол; нормална сексуалност“.

Историята на хетеросексуалността е част от тази на сексуалността.