Уфици – Уикипедия

Уфици
Galleria degli Uffizi
Местоположение ФлоренцияИталия
ТематикаХудожествена галерия
Основан1581 г.
АрхитектАлфонсо Париджи
Бернардо Буонталенти
Телефон+39 055 294883
Сайтuffizi.firenze.it
43.7683° с. ш. 11.2553° и. д.
Местоположение в Италия Тоскана
Уфици в Общомедия

Галерия Уфици (на италиански: Galleria degli Uffizi – букв. галерия от офиси) е световноизвестна галерия, която се намира във Флоренция, Италия. Там са изложени платна и скулптури на Джото, Леонардо да Винчи, Тициан, Ботичели, Рафаело, Микеланджело и други прочути творци.

Рисуваният таван в главния коридор

През 1559 г. херцогът на Флоренция Козимо I де Медичи започва да осъществява своя отдавнашен план да събере важните административни служби – т. нар. uffici, в една сграда. За реализацията на проекта е поканен Джорджо Вазари, който се е учил при Микеланджело. Козимо I му поръчва да построи внушителна сграда, в която да се помещава административният апарат на флорентинската държава. Вазари построява (1560 – 1574) две импозантни крила с колони, ограждащи дълъг двор, който започва от края на площада край Палацо Векио. След смъртта на Вазари (1574) строежът е довършен през 1581 г. от Бернардо Буонталенти и Алфонсо Париги – отново под покровителството на Медичите.

От Вазари е строен и затвореният пасаж, известен днес като „коридор Вазари“, който свързва Уфици и Палацо Векио с намиращия се на около 800 метра отвъд река Арно херцогски дворец – двореца Пити. Пасажът минава над река Арно като покрит коридор над магазините на Понте Векио и дава възможност на херцога бързо да стига до канцелариите. Също така той е и удобен изход за бягство.

Наследникът на Козимо I – Франческо I де Медичи, превръща Уфици в галерия и я отваря за посетители. В основата на тази галерия е семейната колекция от произведения на изкуството на Медичите, събирана няколко века. Последната представителка на фамилията Медичи – Ана Мария, оставя завещание, в което се разпорежда „всички галерии, картини, статуи, библиотеки, бижута и други ценности на Медичите да не бъдат отчуждавани или изнасяни извън столицата или територията на великото херцогство за благото на народа и за стимул на любопитството на чужденците“. Така съкровищата на Медичите и тяхното културно наследство остават завинаги във Флоренция.

След залязването на династията на Медичите колекцията продължава да се попълва. До XVI в. галерията е показвана по молба на посетители. Тя отваря редовно врати за флорентинците и гостите на града през 1765 г.

Днес Уфици съдържа стотици шедьоври на майстори като Джото, Ботичели, Леонардо да Винчи, Рафаело, Джорджоне, Тициан, Фра Филипо Липи и много други и е един от най-прочутите и най-старите световни музеи на изкуствата, пред входа на който се чака с часове и дни.

През 1993 г. кола-бомба експлодира и разрушава част от двореца, убивайки 5 души. Покушението се приписва на мафията.

През лятото на 2007 г. Флоренция е сполетяна от буря и галерията е частично наводнена, а посетителите – евакуирани. Щетите са отстранени до голяма степен.

Някои от авторите и платната

[редактиране | редактиране на кода]
Раждането на Венера, Сандро Ботичели

Портрети от коридора Вазари

[редактиране | редактиране на кода]

Коридорът Вазари свърза двореца Уфици с двореца Пити. Там са окачени колекции от 17 век, както и много автопортрети.