Фонендоскоп – Уикипедия
Предлага се тази статия да се обедини със страницата Стетоскоп. |
Фонендоскопът (от гръцки: Φωνη – „звук“, ένδον – „вътре“ и σκοπέω – „гледане“) е устройство за прослушване на шума на вътрешните органи: бели дробове, сърце, кръвоносни съдове, черва и др.[1]
Фонендоскопът е усъвършенстван стетоскоп, като разликата е, че има опъната мембрана за усилване на звука. Поради добрата акустика по време на аускултация, широко използвани модели са разработените от американския кардиолог Дейвид Литман.
Изобретяване
[редактиране | редактиране на кода]Фонендоскопът е изобретен от руския хирург Николай Коротков, който му дава и името. За основа служи стетоскоп.
Има устройство, което съчетава свойствата на стетоскоп и фонендоскоп – стетофонендоскоп.
Приложение
[редактиране | редактиране на кода]За разлика от стетоскопите, фонендоскопите се използват изключително широко в съвременната медицинска практика.[2][3][4] Фонендоскопите са незаменими при измерването на кръвното налягане.
Устройство
[редактиране | редактиране на кода]Устройството на фонендоскопите има всички части на стетоскопите, а единствената разлика е в структура на главата, а именно, допълнителната мембрана, която усилва звуците и позволява подробна диагностика на човешкото тяло.
- Глава – служи да улавя или усилва аускултаторните звуци. Включва допълнителната мембрана, каквато стетоскопите нямат.
- Звукова тръба – предава шум до ушите на лекаря; може да е една или две на брой
- Лък – тръби от лек метал, свързани към звуковия канал
- Дюзи – меките накрайници към тръбите на лъка, които лекаря поставя в ушите си
Видове
[редактиране | редактиране на кода]По назначение тези инструменти са разделени на няколко групи:
- Терапевтични
- Педиатрични – различава се от терапевтичните по по-малките размери на главата
- Кардиология – по-напреднали, служат за слушане на по-широк спектър от звуци
- Акушерски (стетоскоп на Пинар) – предназначени за аускултация на сърдечните пулси на плода.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Фонендоскоп“ в Уикипедия на украински. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |