Анексия – Уикипедия
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Анексията или анекс е едностранно, насилствено присъединяване на територия към друга територия. Анексията се отличава от окупацията, която сама по себе си не води до изменения на юридическата принадлежност на територията.
Примери за анексия
[редактиране | редактиране на кода]През 1967 Израел анексира Източен Йерусалим, дотогава намиращ се под контрола на Йордания, а през 1981 – сирийските Голанските възвишения.
Други примери за анексия са анексирането на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария през 1908; румънското анексиране на Бесарабия през 1918; Нацистка Германия анексира Судетската област през 1938; анексирането в периода 1939 – 1941 от СССР Западна Украйна, Западен Беларус, Северна Буковина, Латвия, Литва, Естония, Бесарабия и Тува; от САЩ 1846 – 1848 – почти половината от територията на Мексико и по-точно Горна Калифорния и Ню Мексико, земите на днешните щати - Калифорния, Ню Мексико, Аризона, Невада и Юта.
През 2022 г. Русия по време на специалната военна операция прави референдум в районите на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, като на 30 септември руският президент Владимир Путин обявява, че тези територии стават част от Руската федерация, но скоро след това те са осъдени от ОН и ЕС и са обявени за незакони.