Пейнтбол – Уикипедия

Играчът в костюм и маска, с маркер и топчета боя

Пейнтболът (англ. paint – „боя“ и ball – „топка“) е спортна игра (понякога е определян и като военна игра), същността на която е да бъдат елиминирани противниците с помощта на въздушно оръжие, наречено маркер, което стреля с желатинови тънкостенни топчета пълни с боя, като съществуват и гумени топчета ползвани на закрито и позволяващи многократна употреба, калибъра е 17 мм или .680 inch в имперски мерки, като съществуват и в калибър .43 (11 mm, Kingman Eraser / Chaser). Оригиналното предназначение на маркерите е дистанционно маркиране на крави или дървета. Нaй-често се използва CО2 като пропелант.

По време на игра участниците носят специално облекло, на което се отпечатват боите от попаденията с топчетата боя.

Съществуват различни варианти за игра на пейнтбола, като някои напомнят реални военни действия, а други по-скоро сюрреалистична компютърна игра със съответния декор.

11 mm Kingman Training - Eraser

Реалистичният уклон има за основа военните учения които дават началото на пейнтбола и е използван най-често от различни армии и подразделения като сравнително ефикасен начин за провеждане на такатическа и стрелкова подготовка на личния състав. При този вариант се използват реална военна екипировка и оръжията (маркерите) имат тенденция да изглеждат по-реалистично.

Спортният уклон е създаден като антагонизъм на военния. Червеният цвят на топчетата е забранен поради сходството си с истинска кръв, декорите са бутафорни и нереалистични (цветни кубове, геометрични тела и др.), екипировката и облеклото са в ярки крещящи цветове и оръжията (маркерите) имат тенденция да напомнят колкото се може по-малко реални оръжия и практикуващите държат да ги наричат „маркери“. Терминологията също е максимално различна с военната и полицейска такава. Всичко това се прави с цел спортният вариант на пейнтбола да се раздалечи максимално от всякаква идея за насилие и военна организация, което му сходство често предизвиква недоброжелателност и ниска популярност сред цивилното общество.

Дулната енергия на топчето боя е сравнително висока и достига често ~15 J, което прави попаденията сравнително болезнени (сини петна с виолетов център затова обикновено отблизо се приема да не се стреля при предал се „враг“). За състезания маркерите се калиброват на 300 f/sec = ~100 m/sec. Топчетата тежат ~3 грама. Формулата за смятане на енергията на проектил е KE(kinetic energy)=(1/2)(M)(V)^2.

300 FPS (90MPS) при 3.5 grams проектил KE= (1/2)(0.0035)(90)^2

KE= approx. 14 Joules

За въздушно оръжие разрешената граница е 7 джаула, калашников 7.62х39 е 2000 джаула

.50 BMG (12.7×99 mm NATO) ~20 000 джаула. Убойната енергия за причиняване смъртта на човек е около 70 джаула.

Май 1981

Пейнтболът започва в града Хеникер, Ню Хемпшир. Създателите Боб Гърнси, търговец на спортни стоки, Хайес Ноел, брокер на ценни книжа и Чарлс Гейнс, писател, са обсъждали идеята за някакъв вид игра с дебнене.

Юни 27, 1981

Първата игра е изиграна: 12 играчи се състезават един срещу друг с Nel-spot 007s пистолети. Играта се е казвала: „превземи знамето“. Победителят превзема всички знамена без да даде един изстрел.

Април 1982

Първото игрално поле на открито е отворено в Рочестър, Ню Йорк, от Цалеб Стронг.

1982

Чарлс Гейнс прави пейнтбола игра на Национално оцеляване (National Survival Game (NSG)). PMI (Pursuit Marketing Inc.) е основана за търгуване и разпространение на пейнтбол продукти.

1983

Първият NSG шампионат е спонсориран с $14 000. Първото пейнтбол игрище в друга страна е отворено в Торонто, Канада.

Юни, 1983

Лайонел Атвил, един от оригиналните 12 играчи, написва „Официалното ръководство за играта на оцеляване“ – първата публикация за пейнтбол.

1984

Спортът е представен в Австралия под името „Игри – Схватка“.

Ноември 1984

Първото, разположено на закрито игрално поле, е отворено в Бъфало, Ню Йорк, от Целеб Стронг.

1985

Отворя се първото игрално поле на закрито в Англия.

1988

IPPA (International Paintball Players Association – Международно сдружение на пейнтбол играчите) е основано като дружество с нетърговска цел, отдадено на развитието на сигурността и увеличаване на популярността на спорта пейнтбол.

1991

Пейнтболът навлиза и във Франция, Дания и други страни в Европа.

Юни – юли 1992

Тим Интернет е формиран като играчи се подготвяли за Играта за световния рекорд в планината Джак Фрост, Пенсилвания.

Ноември 1992

NPPL (National Professional Paintball League – Национална Професионална Пейнтбол Лига) е основана в Чикаго и NPPL Pro-Am серии стартират в САЩ.

1995

Пейнтбол игрища са отворени навсякъде в Европа, Азия и Южна Америка.

1996

IPPA е официално разпуснат.

1996

Игрища за пейнтбол, магазини и състезатели могат сега да се открият в Канада, САЩ, България, Австралия, Англия, Шотландия, Дания, Франция, Холандия, Германия, Австрия, Ирландия, Белгия, Гърция, Италия, Норвегия, Швеция, Африка, Русия, Нова Зеландия, Бразилия, Венецуела, Израел, Корея, Тайланд и Филипините.

Пейнтбол днес се играе в 40 страни (и броят се увеличава) от милиони мъже и жени от всички възрасти и начини на живот. Дали домошари, ученици, студенти, работещи или пенсионирани, всички пейнтбол играчи споделят съвместно любовта към авантюрата и силния дух на конкуренцията.