Социално пазарно стопанство – Уикипедия
Социалноориентирана пазарна икономика (на немски: Soziale Marktwirtschaft) е основният икономически модел, използван в Западна Германия след Втората световна война. Той е базиран на политическата философия на Ордолиберализма на Фрайбургската школа. Ордолибералните идеи са най-вече развити от академичното списание ORDO и приложени на практика от Лудвиг Ерхард[1][2][3], министър на икономиката и вицеканцлер по време на канцлерството на Конрад Аденауер[4] от 1949 до 1963 и по-късно по време на управлението на Ерхард като канцлер (1963 – 1966).
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ „Ценности и смисъл на Социалното пазарно стопанство на Лудвиг Ерхард“ // Архивиран от оригинала на 2018-12-20. Посетен на 2016-07-10.
- ↑ „Лудвиг Ерхард: Социалното пазарно стопанство е най-човешкият ред“
- ↑ „Свобода, справедливост и Социално пазарно стопанство“
- ↑ „Лудвиг Ерхард и Конрад Аденауер – политически партньори и съперници“
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Social market economy в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |