Seventh Son of a Seventh Son – Уикипедия

Seventh Son of a Seventh Son
Албум на Iron Maiden
Записан1987 г. – март 1988 г. Musicland Studios, Мюнхен, Германия
Издаден11 април 1988 г.
ЖанрХеви метъл, прогресив метъл
Времетраене43:57
Музикален издателEMI
Пореден албум7-и
Езиканглийски
Професионална оценка
Хронология на Iron Maiden
Somewhere in Time (1986) Seventh Son of a Seventh Son No Prayer for the Dying (1990)
Сингли от Seventh Son of a Seventh Son
  1. Can I Play with Madness
    Издаден: 20 март 1988
  2. The Evil That Men Do
    Издаден: 1 август 1988
  3. The Clairvoyant (live)
    Издаден: 7 ноември 1988
  4. Infinite Dreams (live)
    Издаден: 6 ноември 1989

Seventh Son of a Seventh Son (от английски – „Седмият син на седмия син“) е седмият студиен албум на британската метъл група Айрън Мейдън. Това е последният албум за Ейдриън Смит до 2000 г. когато се завръща за Brave New World (въпреки това написва песен, която Брус Дикинсън довършва за следващия албум).

SSOASS е един от най-популярните албуми на групата. Поне три от парчетата (Seventh Son of a Seventh Son, The Prophecy и The Clairvoyant) могат да бъдат пряко свързани с романа на писателя Орсън Скот Кард „Седмият син“. Интерпретациите на останалите парчета показват, че това е още един концептуален албум на групата.

В музикално отношение SSOASS развива стилът от Somewhere in Time. Текстовете се развиват в същата посока – мистицизъм, магии и окултизъм. В албума също така продължават да се използват две водещи китари. Много от музикалните и текстовите белези на албумите от The Number of the Beast до Seventh Son of a Seventh Son са запазена марка на Айрън Мейдън и за това периодът от 1982 – 1988 се смята за „класически“ период на групата.

Албумът дебютира на първо място в британските класации и на дванадесето в САЩ, а синглите Can I Play with Madness, The Evil That Men Do, The Clairvoyant (live) и Infinite Dreams(live) достигат съответно 3, 5, 6 и 6.

Място в класациите

[редактиране | редактиране на кода]