World Wide Web Consortium – Уикипедия

World Wide Web Consortium
Карта Местоположение
Информация
Основана1 октомври 1994 г.[1]
СедалищеКеймбридж, САЩ
Сайтw3.org
World Wide Web Consortium в Общомедия

World Wide Web Consortium (W3C) (на български: Консорциум на Световната мрежа) е основната организация по стандартизация, установяваща международни стандарти за WWW (или съкратено W3), Организацията е основана като консорциум за насърчаване на съвместимостта на World Wide Web технологии като HTML, XHTML, XML, RDF, CSS, PNG, SVG, и SOAP.

Консорциумът е съставен от организации-членки, които поддържат екип от служители на пълен работен ден, с които работят заедно за утвърждаването на стандарти за World Wide Web. Към 22 ноември 2010 г., W3C има 324 членове. [2]

W3C се занимава и с обучение и работа на място, разработва софтуер и служи като открит форум за дискусия относно уеб стандартизацията.

W3C е основан от Тим Бърнърс-Лий [3] през октомври 1994 г., малко след като той напуска Европейската организация за ядрени изследвания CERN. Основан е в Лабораторията по компютърни науки на Масачузетския технологичен институт с подкрепата на Европейската комисия и DARPA. W3C е ръководен от неговия основател – Тим Бърнърс-Лий, създател на World Wide Web и основен дизайнер на протоколите URL и HTTP, а също и на HTML.

W3C/IETF стандарти (при TCP/IP модела):

  1. www.w3.org
  2. Членове на World Wide Web Consortium (W3C) // World Wide Web Consortium (W3C). Посетен на 22 ноември 2010. (на английски)
  3. World Wide Web Consortium (W3C) About the Consortium // World Wide Web Consortium (W3C). Посетен на 18 септември 2010. (на английски)