2020–21 Turkish Cup
This article needs to be updated.(October 2020) |
Ziraat Turkish Cup | |
---|---|
Tournament details | |
Country | Turkey |
Dates | 13 October 2020 – 18 May 2021 |
Teams | 145 |
Final positions | |
Champions | Beşiktaş |
Runner-up | Antalyaspor |
Semifinalists | |
The 2020–21 Turkish Cup (Turkish: Türkiye Kupası) was the 59th season of the tournament. Ziraat Bankası was the sponsor of the tournament, thus the sponsored name was Ziraat Turkish Cup. The winners earned a berth in the play-off stage of the 2021–22 UEFA Europa League, and also qualified for the 2021 Turkish Super Cup.
Competition format
[edit]Round | Dates | Total Clubs Remaining | Clubs Involved | Winners from Previous Round | New Entries at This Round | Leagues Entering at This Round | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|---|
First round | 13–15 October 2020 | 145 | 42 | 0 | 42 |
| single leg |
Second round | 20–22 October 2020 | 124 | 46 | 21 | 25 |
| single leg |
Third round | 3–5 November 2020 | 101 | 86 | 23 | 63 |
| single leg; seeding applied; seeded team play at home |
Fourth round | 24–26 November 2020 | 58 | 52 | 43 | 9 |
| single leg; seeding applied; seeded team play at home |
Fifth round | 15–17 December 2020 | 32 | 32 | 26 | 6 |
| single leg; seeding applied; seeded team play at home |
Round of 16 | 12–14 January 2021 | 16 | 16 | 16 | 0 | single leg; seeding applied | |
Quarter-finals | 9–11 February 2021 | 8 | 8 | 8 | 0 | single leg; seeding applied | |
Semi-finals | 16–18 March 2021 | 4 | 4 | 4 | 0 | single leg | |
Final | 18 May 2021 | 2 | 2 | 2 | 0 | single leg |
First round
[edit]42 Third League teams competed in this round. No seeds were applied in the single-leg round. First and second round draws were made on 2 October 2020.[3] The match schedules were announced on 6 October 2020.[4] The biggest upset was Tekirdağspor (ranked 144th) eliminating Bayrampaşa (ranked 110th). The lowest-ranked team to qualify for the next round was Tekirdağspor (ranked 144th). The highest-ranked team eliminated was Halide Edib Adıvar (ranked 104th).
13 October 2020 | Çarşambaspor | 0–1 | Yozgatspor 1959 FK | Samsun |
13:00 | Şahanbaz 71' | Stadium: Çarşamba |
13 October 2020 | Altındağ | 1–2 | Çankaya FK | Ankara |
14:30 | Günel 27' | Delimehmet 19' Safi 81' | Stadium: Çubuk İlçe |
13 October 2020 | Bergama Belediyespor | 1–0 | Manisaspor | İzmir |
15:30 | Yılmaz 68' | Stadium: Bergama 14 Eylül |
14 October 2020 | Mardin Fosfat Spor | 0–3 | Siirt İl Özel İdare | Mardin |
13:00 | Altınay 6' Erel 23' Erel 63' | Stadium: 21 Kasım |
14 October 2020 | Arnavutköy Belediye | 2–0 | Çengelköyspor A.Ş. | Istanbul |
13:30 | Demir 13' Demir 20' | Stadium: Silivri |
14 October 2020 | Elazığ Karakoçan FK | 1–0 | Batman Petrolspor | Elazig |
13:30 | Çakır 44' | Stadium: Doğukent |
14 October 2020 | Fatsa Belediyespor | 1–2 | Yomraspor | Ordu |
13:30 | Bolat 54' | Sezer 23' Aydın 58' | Stadium: Fatsa İlçe |
14 October 2020 | İskenderun Futbol Kulübü | 2–2 (a.e.t.) (3–4 p) | Payasspor | Hatay |
13:30 | Yamaç 52' Temir 97' (pen.) | Kurt 21' (pen.) Yenilmez 92' | Stadium: Payas İlçe |
14 October 2020 | Kestelspor | 2–0 | Karaman Belediyespor | Antalya |
13:30 | Özdemir 20' Yünkuş 77' | Stadium: Alanya Milli Egemenlik |
14 October 2020 | Kırıkkale Büyük Anadoluspor | 2–1 | Gölcükspor | Kirikkale |
13:30 | Yanmaz 32' Kongur 61' | Avcı 71' | Stadium: Başpınar |
14 October 2020 | Kozan Spor FK | 2–1 | Kahta 02 Spor | Adana |
13:30 | Yurtseven 15' Çimen 75' | Karaca 28' | Stadium: İsmet Atlı |
14 October 2020 | Şile Yıldızspor | 5–1 | Modafen | Istanbul |
13:30 | Hacımustafaoğlu 46' Atalay 61' Hacımustafaoğlu 72' Taşkara 77' Hacımustafaoğlu 81' | Demir 28' | Stadium: Şile İlçe |
14 October 2020 | Yalovaspor | 1–1 (a.e.t.) (5–3 p) | Halide Edib Adıvar | Yalova |
13:30 | Demirel 26' | Üçüncü 43' | Stadium: Yalova Atatürk |
14 October 2020 | Yeşilyurt Belediyespor | 1–0 | Adıyaman 1954 SK | Malatya |
13:30 | Akman 55' | Stadium: Malatya Yeşiltepe |
14 October 2020 | 1877 Alemdağspor | 1–0 (a.e.t.) | Edirnespor | Istanbul |
13:30 | Çimen 100' | Stadium: Alemdağ |
14 October 2020 | Belediye Kütahyaspor | 1–0 | Bursa Yıldırımspor | Kutahya |
15:00 | Güneri 63' | Stadium: Kütahya Dumlupınar |
14 October 2020 | Tekirdağspor | 2–1 (a.e.t.) | Bayrampaşa | Tekirdag |
15:00 | Küçük 39' Çakır 105' | Güler 90+4' | Stadium: Namık Kemal |
14 October 2020 | İçel İdmanyurdu Spor | 1–1 (a.e.t.) (5–4 p) | Ceyhanspor | Mersin |
19:00 | Ayan 14' | Çapar 6' | Stadium: Mersin | |
Penalties | ||||
15 October 2020 | 52 Orduspor FK | 3–2 | Arhavispor | Ordu |
13:00 | Yüksel 4' (pen.) Akyildiz 13' Kayahan 89' | Terzi 57' Terzi 90+3' | Stadium: 19 Eylül |
15 October 2020 | Tokatspor | 1–2 | Erbaaspor | Tokat |
14:30 | Yükseker 68' | Özçakır 35' Üstün 45+2' | Stadium: Tokat Gaziosmanpaşa |
15 October 2020 | Isparta 32 Spor | 3–2 (a.e.t.) | Kemerspor 2003 | Isparta |
19:00 | Çelik 36' (o.g.) Serim 63' Geçgin 111' | Ataç 42' (pen.) Birşen 90+6' (o.g.) | Stadium: Isparta Atatürk |
Source:[5]
Second round
[edit]46 Third League teams competed in this round. No seeds were applied in the single-leg round. First and second round draws were made on 2 October 2020.[3] The match schedules were announced on 6 October 2020.[4] The biggest upset was Tekirdağspor (ranked 144th) eliminating Silivrispor (ranked 98th). The lowest-ranked team to qualify for the next round was Tekirdağspor (ranked 144th). The highest-ranked team eliminated was 1928 Bucaspor (ranked 82nd).
20 October 2020 | Belediye Kütahyaspor | 1–2 | Darıca Gençlerbirliği | Kutahya |
14:30 | Nalbantoğlu 55' | Özer 25' Sevinç 85' | Stadium: Kütahya Dumlupınar |
20 October 2020 | İçel İdmanyurdu Spor | 6–0 | Payasspor | Mersin |
17:00 | Gök 13' Ayhan 20' Ayan 30' Çetin 42' (pen.) Özdemir 70' Tosun 90' | Stadium: Mersin |
20 October 2020 | Karşıyaka | 3–0 | Bergama Belediyespor | İzmir |
20:00 | Demirbilek 1' Duman 60' Kara 86' | Stadium: İzmir Atatürk |
21 October 2020 | Elazığ Karakoçan FK | 1–2 | Diyarbekirspor | Elazig |
13:00 | Çakır 10' | Turantaylak 5' Turantaylak 32' | Stadium: Doğukent |
21 October 2020 | Esenler Erokspor | 3–3 (a.e.t.) (4–2 p) | Arnavutköy Belediye | Istanbul |
13:00 | Afkan 40' Toplu 95' Türker 102' | Demir 61' Aydın 112' Aydın 113' | Stadium: Esenler | |
Penalties | ||||
21 October 2020 | 1954 Kelkit Bld.Spor | 0–1 | Artvin Hopaspor | Gumushane |
13:30 | Dalgıç 59' | Stadium: Kelkit İlçe |
21 October 2020 | Çatalcaspor | 0–1 (a.e.t.) | Şile Yıldızspor | Istanbul |
13:30 | Çarkçı 115' | Stadium: Ziya Altınoğlu |
21 October 2020 | Cizrespor | 2–1 | Siirt İl Özel İdare | Sirnak |
13:30 | Sütçü 39' (pen.) Özdemir 85' | Özer 58' (pen.) | Stadium: Cizre Hamit Özalp |
21 October 2020 | Isparta 32 Spor | 0–1 | Kestelspor | Isparta |
13:30 | Özdemir 90+2' (pen.) | Stadium: Isparta Atatürk |
21 October 2020 | Kırıkkale Büyük Anadoluspor | 1–1 (a.e.t.) (4–5 p) | Düzcespor | Kirikkale |
13:30 | Çift 80' | Bilen 18' | Stadium: Başpınar | |
Penalties | ||||
21 October 2020 | Muğlaspor | 1–1 (a.e.t.) (3–1 p) | Kızılcabölükspor | Mugla |
13:30 | Sungur 83' | Yıldırımlı 26' | Stadium: Muğla Atatürk |
21 October 2020 | Nevşehir Belediyespor | 1–0 | Kozan Spor FK | Nevsehir |
13:30 | Yeşilmen 8' | Stadium: Nevşehir Gazi |
21 October 2020 | Sultanbeyli Bld. | 1–0 | Yalovaspor | Istanbul |
13:30 | Gevençli 80' | Stadium: Sultanbeyli Gölet Futbol |
21 October 2020 | 68 Aksaray Belediyespor | 3–2 (a.e.t.) | Yeşilyurt Belediyespor | Aksaray |
14:30 | Tutcuoğlu 90' Şerifoğlu 105' (pen.) Tutcuoğlu 120+1' (pen.) | Ateş 46' Çelik 110' | Stadium: Dağılgan |
21 October 2020 | Tekirdağspor | 2–1 | Silivrispor | Tekirdag |
15:00 | Çakır 45' Şenol 62' | Acı 28' | Stadium: Namık Kemal |
21 October 2020 | Fethiyespor | 2–1 | Nazilli Belediyespor | Mugla |
19:00 | Alkan 30' Gir 90+5' | Bölükbaşı 21' (pen.) | Stadium: Fethiye İlçe |
22 October 2020 | Ağrı 1970 Spor | 1–2 | 52 Orduspor FK | Agri |
13:00 | Soydan 16' | Aydaş 20' Aydaş 60' | Stadium: Vali Lütfü Yiğenoğlu |
22 October 2020 | Erbaaspor | 0–1 | Yozgatspor 1959 FK | Tokat |
13:00 | Emircan 57' | Stadium: Erbaa İlçe |
22 October 2020 | Büyükçekmece Tepecikspor | 1–0 | 1877 Alemdağspor | Istanbul |
13:30 | Altıntaş 88' | Stadium: Tepecik Şenol Güneş |
22 October 2020 | Karaköprü Belediyespor | 1–0 | Osmaniyespor FK | Sanliurfa |
13:30 | Sari 15' (pen.) | Stadium: Faruk Çelik |
22 October 2020 | Belediye Derincespor | 3–0 | Çankaya FK | Kocaeli |
15:00 | Yılmaz 25' Yılmaz 86' Bağlı 90+2' | Stadium: Belediye Derincespor Doğal Çim |
22 October 2020 | 1928 Bucaspor | 0–1 | Somaspor | İzmir |
19:00 | Aydın 38' | Stadium: Yeni Buca |
Source:[5]
Third round
[edit]6 Super League, 18 First League, 39 Second League and 23 Third League teams competed in this round. Seeds were applied in the single-leg round.[6] The draw was made on 23 October 2020.[7] The match schedules were announced on 26 October 2020.[8] 5 teams (83%) from Super League, 12 teams (67%) from First League, 22 teams (56%) from Second League and 4 teams (17%) from Third League qualified for the next round. 29 seeded (67%) and 14 unseeded (33%) teams qualified for the next round. The biggest upset was Kocaelispor (ranked 73rd) eliminating MKE Ankaragücü (ranked 18th). The lowest-ranked team to qualify for the next round was Darıca Gençlerbirliği (ranked 101st). The highest-ranked team eliminated was MKE Ankaragücü (ranked 18th).
Teams
[edit]Seeded | League | Rank | Unseeded | League | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Yeni Malatyaspor | SL | 16 | Sivas Belediyespor | 2L | 59 |
Kayserispor | SL | 17 | Hacettepe Spor | 2L | 60 |
MKE Ankaragücü | SL | 18 | Bayburt Özel İdare Spor | 2L | 61 |
Hatayspor | SL | 19 | 1922 Konyaspor | 2L | 62 |
BB Erzurumspor | SL | 20 | Kırklarelispor | 2L | 63 |
Fatih Karagümrük | SL | 21 | Eyüpspor | 2L | 64 |
Adana Demirspor | 1L | 22 | Mamak FK | 2L | 65 |
Akhisarspor | 1L | 23 | Etimesgut Belediyespor | 2L | 66 |
Bursaspor | 1L | 24 | Amed Sportif | 2L | 67 |
Altay | 1L | 25 | Niğde Anadolu FK | 2L | 68 |
Ankara Keçiörengücü | 1L | 26 | Gümüşhanespor | 2L | 69 |
Ümraniyespor | 1L | 27 | Elazığspor | 2L | 70 |
Menemenspor | 1L | 28 | Kardemir Karabükspor | 2L | 71 |
Giresunspor | 1L | 29 | Şanlıurfaspor | 2L | 72 |
İstanbulspor | 1L | 30 | Kocaelispor | 2L | 73 |
Balıkesirspor | 1L | 31 | Karacabey Belediyespor | 2L | 74 |
Altınordu | 1L | 32 | Serik Belediyespor | 2L | 75 |
Boluspor | 1L | 33 | 24Erzincanspor | 2L | 76 |
Ankaraspor | 1L | 34 | Turgutluspor | 2L | 77 |
Adanaspor | 1L | 35 | Pazarspor | 2L | 78 |
Eskişehirspor | 1L | 36 | Belediye Derincespor | 3L | 79 |
Samsunspor | 1L | 37 | Somaspor | 3L | 80 |
Bandırmaspor | 1L | 38 | 68 Aksaray Belediyespor | 3L | 81 |
Tuzlaspor | 1L | 39 | Esenler Erokspor | 3L | 83 |
Manisa FK | 2L | 40 | Nevşehir Belediyespor | 3L | 84 |
Ankara Demirspor | 2L | 41 | Artvin Hopaspor | 3L | 85 |
Hekimoğlu Trabzon | 2L | 42 | Karşıyaka | 3L | 86 |
Kastamonuspor | 2L | 43 | Muğlaspor | 3L | 87 |
Sancaktepe FK | 2L | 44 | Düzcespor | 3L | 88 |
Sakaryaspor | 2L | 45 | Büyükçekmece Tepecikspor | 3L | 90 |
İnegölspor | 2L | 46 | Karaköprü Belediyespor | 3L | 91 |
Kırşehir Belediyespor | 2L | 47 | Diyarbakırspor | 3L | 95 |
Afjet Afyonspor | 2L | 48 | Fethiyespor | 3L | 96 |
Van Spor | 2L | 49 | Cizrespor | 3L | 99 |
Tarsus İdman Yurdu | 2L | 50 | Sultanbeyli Bld. | 3L | 100 |
Uşak Spor | 2L | 51 | Darıca Gençlerbirliği | 3L | 101 |
Pendikspor | 2L | 52 | Yomraspor | 3L | 106 |
Kahramanmaraşspor | 2L | 53 | Yozgatspor 1959 FK | 3L | 107 |
Sarıyer | 2L | 54 | 52 Orduspor FK | 3L | 109 |
Ergene Velimeşe | 2L | 55 | Şile Yıldızspor | 3L | 116 |
Zonguldak Kömürspor | 2L | 56 | İçel İdmanyurdu Spor | 3L | 129 |
BB Bodrumspor | 2L | 57 | Kestelspor | 3L | 134 |
Çorum FK | 2L | 58 | Tekirdağspor | 3L | 144 |
Source:[1]
Results
[edit]3 November 2020 | Balıkesirspor | 2–2 (a.e.t.) (5–6 p) | Esenler Erokspor | Balikesir |
13:00 | Aynaoğlu 7' Taşdemir 51' (pen.) | Soy 60' Nwankwo 90+3' (o.g.) | Stadium: Balıkesir Atatürk | |
Penalties | ||||
3 November 2020 | Tuzlaspor | 2–1 | Bayburt Özel İdarespor | Istanbul |
13:00 | Zubanovic 28' Özcan 84' | Üstün 90+4' | Stadium: Tuzla Belediye |
3 November 2020 | Adanaspor | 2–1 | 68 Aksaray Belediyespor | Adana |
15:30 | Papaker 45+2' Roni 70' | Kahrıman 17' | Stadium: Adana 5 Ocak Fatih Terim |
3 November 2020 | Altay | 0–2 | 1922 Konyaspor | İzmir |
15:30 | Özkayımoğlu 61' Gölpek 67' | Stadium: Bornova Aziz Kocaoğlu |
3 November 2020 | BB Erzurumspor | 6–2 | Karaköprü Belediyespor | Erzurum |
18:00 | Muhammed 8' Albayrak 34' Hamroun 43' Mina 45' Obertan 47' Obertan 55' | Okur 51' Okur 73' | Stadium: Erzurum Kazım Karabekir |
3 November 2020 | MKE Ankaragücü | 1–2 | Kocaelispor | Ankara |
20:30 | Bolingi 74' | Yiğit 51' Karakaş 90+5' | Stadium: Eryaman |
4 November 2020 | Ankara Keçiörengücü | 6–0 | Büyükçekmece Tepecikspor | Ankara |
13:00 | Dodoo 2' Keçelioğlu 61' Manaj 70' Babaoğlu 80' Babaoğlu 88' Manaj 90+3' | Stadium: Aktepe |
4 November 2020 | Ankaraspor | 3–1 | Pazarspor | Ankara |
13:00 | Kızılkaya 42' Doğru 89' Doğru 90+6' | Aydın 90+3' | Stadium: Osmanlı |
4 November 2020 | Bandırmaspor | 3–1 | Belediye Derincespor | Balikesir |
13:00 | Rayo 11' Rayo 27' Satılmış 38' | Serbest 67' | Stadium: Bandırma 17 Eylül |
4 November 2020 | Boluspor | 2–1 | Hacettepe Spor | Bolu |
13:00 | Gür 77' Keten 87' | Karadağ 49' | Stadium: Bolu Atatürk |
4 November 2020 | Giresunspor | 2–0 | Tekirdağspor | Giresun |
13:00 | Milinkovic 13' Ertürk 16' | Stadium: Giresun Atatürk |
4 November 2020 | Menemenspor | 1–1 (a.e.t.) (8–9 p) | 24Erzincanspor | İzmir |
13:00 | Talum 53' | Karakoç 70' | Stadium: Menemen İlçe | |
Penalties | ||||
4 November 2020 | Ümraniyespor | 0–1 | Kırklarelispor | Istanbul |
13:00 | Aslıyüksek 86' | Stadium: Ümraniye Belediyesi Şehir |
4 November 2020 | Hekimoğlu Trabzon | 2–1 | 52 Orduspor FK | Trabzon |
13:00 | Kara 55' Eşer 90+2' | Akyildiz 42' | Stadium: Ortahisar Yavuz Selim |
4 November 2020 | Manisa FK | 2–0 | Gümüşhanespor | Manisa |
13:00 | Okumak 5' Okumak 81' | Stadium: Mümin Özkasap |
4 November 2020 | Adana Demirspor | 3–1 | Kestelspor | Adana |
15:30 | Şahintürk 19' Karaer 40' Alkan 49' | Görgülü 80' | Stadium: Adana 5 Ocak Fatih Terim |
4 November 2020 | Altınordu | 2–1 | Fethiyespor | İzmir |
15:30 | İnce 50' Yener 59' | An 39' | Stadium: Bornova Aziz Kocaoğlu |
4 November 2020 | Fatih Karagümrük | 2–2 (a.e.t.) (4–3 p) | Nevşehir Belediyespor | Istanbul |
15:30 | Pehlivan 31' Altınay 104' | Taşdemir 30' Torun 97' | Stadium: Vefa | |
Penalties | ||||
4 November 2020 | Kayserispor | 5–0 | Yomraspor | Kayseri |
18:00 | Ackah 27' Demir 31' Demir 37' Çapar 45+5' Alibec 54' | Stadium: Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Has |
4 November 2020 | Bursaspor | 1–1 (a.e.t.) (7–6 p) | Karşıyaka | Bursa |
20:30 | Çavuşluk 48' | Atalay 81' | Stadium: Bursa Büyükşehir Belediye | |
Penalties | ||||
5 November 2020 | Afjet Afyonspor | 2–1 | Kardemir Karabükspor | Afyon |
13:00 | Kasal 36' (pen.) Keklik 59' | Kervamkıran 88' | Stadium: Zafer |
5 November 2020 | Ankara Demirspor | 2–0 | Mamak FK | Ankara |
13:00 | Yılmaz 40' Özdemir 71' | Stadium: TCDD Ankara Demirspor |
5 November 2020 | Bodrumspor | 2–2 (a.e.t.) (7–8 p) | Niğde Anadolu FK | Mugla |
13:00 | Sol 61' Dumanlı 103' | Yıldırım 39' Aktay 113' | Stadium: Bodrum İlçe | |
Penalties | ||||
5 November 2020 | Ergene Velimeşe | 0–3 | Karacabey Belediyespor | Tekirdag |
13:00 | Türk 3' Aydın 44' Türk 48' | Stadium: Mustafa Kemal Atatürk |
5 November 2020 | Kahramanmaraşspor | 2–0 | Somaspor | Kahramanmaras |
13:00 | Zorlu 20' Türköz 73' | Stadium: 12 Şubat |
5 November 2020 | İnegölspor | 2–2 (a.e.t.) (1–4 p) | Sultanbeyli Bld. | Bursa |
13:00 | Taşkesen 77' Taşkesen 105' | Yeşilördek 51' Bulut 110' | Stadium: İnegöl İlçe | |
Penalties | ||||
5 November 2020 | Kırşehir Belediyespor | 2–1 (a.e.t.) | Yozgatspor 1959 FK | Kirsehir |
13:00 | Alaeddinoğlu 90+6' Kucık 91' | Kızıltan 43' | Stadium: Kırşehir Ahi |
5 November 2020 | Kastamonuspor 1966 | 1–0 (a.e.t.) | Amed S.K. | Kastamonu |
13:00 | Cici 98' | Stadium: Kastamonu Gazi |
5 November 2020 | Pendikspor | w/o[10] | Düzcespor | Istanbul |
13:00 | Stadium: Pendik |
5 November 2020 | Samsunspor | 1–3 | Muğlaspor | Samsun |
13:00 | İlkin 29' | Köse 30' Köse 38' Yeniler 55' | Stadium: Yeni 19 Mayıs |
5 November 2020 | Sancaktepe FK | 2–2 (a.e.t.) (2–3 p) | Serik Belediyespor | Istanbul |
13:00 | Örnek 23' Örnek 109' | Eser 38' (pen.) Eser 118' | Stadium: 15 Temmuz | |
Penalties | ||||
5 November 2020 | Sarıyer | 2–4 | Turgutluspor | Istanbul |
13:00 | Acer 4' Yaman 90+8' | Günhan 20' (pen.) Doğan 39' Doğan 60' Beşir 70' | Stadium: Sarıyer Yusuf Ziya Öniş |
5 November 2020 | Tarsus İdman Yurdu | 3–1 | İçel İdmanyurdu Spor | Mersin |
13:00 | Kaya 22' Ademoğlu 45+2' Durmuş 90+5' | Pekdemir 77' | Stadium: Tarsus İlçe |
5 November 2020 | Uşakspor | 6–0 | Şile Yıldızspor | Usak |
13:00 | Öz 10' Bektaş 12' Bektaş 15' Durmuş 23' Öz 61' Öz 90' | Stadium: Uşak 1 Eylül |
5 November 2020 | Van Spor | 1–2 | Sivas Belediyespor | Van |
13:00 | Özdemir 54' | Öztep 40' Kılıçoğlu 90+3' | Stadium: Van Atatürk Şehir |
5 November 2020 | Zonguldak Kömürspor | 2–3 | Darıca Gençlerbirliği | Zonguldak |
13:00 | Pop 60' Gökmen 90+1' (pen.) | Tiryakioglu 29' Eyüpoğlu 45' Akdeniz 76' (o.g.) | Stadium: Devrek İlçe |
5 November 2020 | Akhisarspor | 0–0 (a.e.t.) (4–5 p) | Etimesgut Belediyespor | Manisa |
15:30 | Stadium: Spor Toto Akhisar | |||
Penalties | ||||
5 November 2020 | Eskişehirspor | 3–2 | Cizrespor | Eskisehir |
15:30 | Erdoğan 37' Arı 88' Yakut 90+2' | Doğan 9' Kerçin 11' | Stadium: Eskişehir Yeni |
5 November 2020 | İstanbulspor | 3–2 | Elazığspor | Istanbul |
15:30 | Yeşil 14' Zeybek 45+7' (pen.) Özer 48' | Yıldız 22' (pen.) Poyrazlı 37' | Stadium: Esenyurt Necmi Kadıoğlu |
5 November 2020 | Sakaryaspor | 2–0 | Diyarbekirspor | Sakarya |
15:30 | Ünsal 26' Boztepe 90+2' | Stadium: Yeni Sakarya Atatürk |
5 November 2020 | Yeni Malatyaspor | 2–0 | Artvin Hopaspor | Malatya |
18:00 | Acquah 66' Topalli 79' | Stadium: Malatya Yeni |
5 November 2020 | Hatayspor | 2–1 | Şanlıurfaspor | Hatay |
20:30 | Aydın 26' (pen.) Barbosa 75' | Emir 84' | Stadium: Antakya Atatürk |
Source:[5]
Fourth round
[edit]14 Super League, 12 First League, 22 Second League and 4 Third League teams competed in this round. Seeds were applied in the single-leg round.[11] The draw was made on 6 November 2020.[12] The match schedules were announced on 9 November 2020.[13] 10 teams (73%) from Super League, 8 teams (67%) from First League, 5 teams (23%) from Second League and 3 teams (75%) from Third League qualified for the next round. 18 seeded (69%) and 8 unseeded (31%) teams qualified for the next round. Biggest upsets were Turgutluspor (ranked 77th) eliminating Denizlispor (ranked 14th) and Darıca Gençlerbirliği (ranked 101st) eliminating Bandırmaspor (ranked 38th). Lowest-ranked team qualifying for the next round was Darıca Gençlerbirliği (ranked 101st). Highest-ranked team eliminated was Denizlispor (ranked 14th).
Teams
[edit]Seeded | League | Rank | Unseeded | League | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Fenerbahçe | SL | 7 | Manisa FK | 2L | 40 |
Gaziantep FK | SL | 8 | Ankara Demirspor | 2L | 41 |
Antalyaspor | SL | 9 | Hekimoğlu Trabzon | 2L | 42 |
Kasımpaşa | SL | 10 | Kastamonuspor | 2L | 43 |
Göztepe | SL | 11 | Sakaryaspor | 2L | 45 |
Gençlerbirliği | SL | 12 | Kırşehir Belediyespor | 2L | 47 |
Konyaspor | SL | 13 | Afjet Afyonspor | 2L | 48 |
Denizlispor | SL | 14 | Tarsus İdman Yurdu | 2L | 50 |
Çaykur Rizespor | SL | 15 | Uşak Spor | 2L | 51 |
Yeni Malatyaspor | SL | 16 | Pendikspor | 2L | 52 |
Kayserispor | SL | 17 | Kahramanmaraşspor | 2L | 53 |
Hatayspor | SL | 19 | Çorum FK | 2L | 58 |
BB Erzurumspor | SL | 20 | Sivas Belediyespor | 2L | 59 |
Fatih Karagümrük | SL | 21 | 1922 Konyaspor | 2L | 62 |
Adana Demirspor | 1L | 22 | Kırklarelispor | 2L | 63 |
Bursaspor | 1L | 24 | Etimesgut Belediyespor | 2L | 66 |
Ankara Keçiörengücü | 1L | 26 | Niğde Anadolu FK | 2L | 68 |
Giresunspor | 1L | 29 | Kocaelispor | 2L | 73 |
İstanbulspor | 1L | 30 | Karacabey Belediyespor | 2L | 74 |
Altınordu | 1L | 32 | Serik Belediyespor | 2L | 75 |
Boluspor | 1L | 33 | 24Erzincanspor | 2L | 76 |
Ankaraspor | 1L | 34 | Turgutluspor | 2L | 77 |
Adanaspor | 1L | 35 | Esenler Erokspor | 3L | 83 |
Eskişehirspor | 1L | 36 | Muğlaspor | 3L | 87 |
Bandırmaspor | 1L | 38 | Sultanbeyli Bld. | 3L | 100 |
Tuzlaspor | 1L | 39 | Darıca Gençlerbirliği | 3L | 101 |
Source:[1]
Results
[edit]24 November 2020 | Gençlerbirliği | 1–0 | Kırşehir Belediyespor | Ankara |
13:00 | Dikmen 61' | Stadium: Eryaman |
24 November 2020 | Ankaraspor | 1–1 (a.e.t.) (0–3 p) | Muğlaspor | Ankara |
14:30 | Doğru 21' | Yılmaz 79' | Stadium: Osmanlı | |
Penalties | ||||
24 November 2020 | Boluspor | 2–1 (a.e.t.) | Kahramanmaraşspor | Bolu |
14:30 | Sazdağı 76' Gür 109' | Uysal 73' | Stadium: Bolu Atatürk |
24 November 2020 | Giresunspor | 1–1 (a.e.t.) (8–7 p) | Niğde Anadolu FK | Giresun |
14:30 | Ertürk 120' | Yemişci 118' | Stadium: Giresun Atatürk | |
Penalties | ||||
24 November 2020 | Denizlispor | 1–2 | Turgutluspor | Denizli |
15:00 | Sacko 53' | Beşir 8' Özkara 69' | Stadium: Denizli Atatürk |
24 November 2020 | Fatih Karagümrük | 0–3 | Esenler Erokspor | Istanbul |
17:00 | Dağlı 14' Kızılgün 35' Sarıkaya 75' | Stadium: Vefa |
24 November 2020 | Adanaspor | 2–2 (a.e.t.) (4–3 p) | Sakaryaspor | Adana |
19:00 | Papaker 35' Alptekin 115' | Solmaz 30' (pen.) Boztepe 112' | Stadium: Adana 5 Ocak Fatih Terim | |
Penalties | ||||
24 November 2020 | Bursaspor | 1–0 | 1922 Konyaspor | Bursa |
19:00 | Akgün 45+1' | Stadium: Bursa Büyükşehir Belediye |
24 November 2020 | Fenerbahçe | 4–0 | Sivas Belediyespor | Istanbul |
21:00 | Thiam 41' Pelkas 63' Thiam 68' Ademi 73' | Stadium: Ülker |
25 November 2020 | Ankara Keçiörengücü | 1–2 (a.e.t.) | Kocaelispor | Ankara |
13:00 | Solmaz 82' | Köse 45+2' Akpınar 97' | Stadium: Aktepe |
25 November 2020 | Bandırmaspor | 0–1 | Darıca Gençlerbirliği | Balikesir |
13:00 | Tiryakioglu 40' | Stadium: Bandırma 17 Eylül |
25 November 2020 | Tuzlaspor | 5–1 | Sultanbeyli Bld. | Istanbul |
13:00 | Sarr 24' Aosman 40' Bora 45+1' Yazar 48' Özcan 60' | Yeşilördek 73' | Stadium: Tuzla Belediye |
25 November 2020 | Yeni Malatyaspor | 2–0 | Etimesgut Belediyespor | Malatya |
13:00 | Bulut 52' Tetteh 90+4' | Stadium: Yeni Malatya |
25 November 2020 | Eskişehirspor | 2–0 | Kastamonuspor | Eskisehir |
14:30 | Alimi 48' Altunbaş 82' (pen.) | Stadium: Eskişehir Yeni |
25 November 2020 | İstanbulspor | 0–1 | Tarsus İdman Yurdu | Istanbul |
14:30 | Hırçın 20' | Stadium: Esenyurt Necmi Kadıoğlu |