Year | Place | Gold | Silver | Bronze |
1958 | Moscow | Soviet Union Boris Antonov Yury Tsuranov Nikolai Durnev Arkadiy Kaplun | Venezuela Juan Garcia Cardenas I. Arnaldo Rincones Carlos Plaza Marquez | Romania Gheorghe Enache Ion Dumitrescu George Florescu Popovici S. |
1962 | Cairo | United States Edwin Calhoun Thomas Heffron Kenneth Pendergrass Robert Rodale | Soviet Union Yury Tsuranov Nikolai Durnev Arkadiy Kaplun Evgeni Petrov | Sweden Alwen C. Klingspor G. Bo Runesson Lennert Standar |
1966 | Wiesbaden | United States Arthur Harris Gordon Horner Frank Suber Strothe Shumate | Soviet Union Nikolai Durnev Evgeni Kondratiev Evgeni Petrov Yury Tsuranov | West Germany Haymo Rethwisch Hans Suppli Graf von Hoehenthal Konrad Wirnhier |
1967 | Bologna | Soviet Union Nikolai Durnev Evgeni Kondratiev Evgeni Petrov Yury Tsuranov | Italy Loris Beccheroni Giancarlo Chiono Luigi Rivoira Srefano Rivoira | Denmark O. W. Folting Benny Jensen Karl Eigil Petersen Benny Seiffert |
1969 | San Sebastián | Soviet Union Nikolai Benesh Boris Bulba Evgeni Petrov Yury Tsuranov | Poland Włodzimierz Danek Wiesław Gawlikowski Olgierd Jan Korolkiewicz Artur Rogowski | United States Earl Francis Herring Provence P. Robert Rodale Robert Schuehle |
1970 | Phoenix | Soviet Union Nikolai Benesh Evgeni Petrov Valeriy Serov Yury Tsuranov | United States Kenneth Gilbert Allen Morrison Robert Rodale James Tiner | France Jean Claude Guadagnini Robert Melinette Élie Pénot Guy Swec |
1971 | Bologna | Soviet Union Evgeni Petrov Tariel Zhgenti Gennady Sedinkin Yury Tsuranov | East Germany Michael Buchheim Klaus Krumpholz Klaus Reschke Klaus Schulze | Italy Loris Beccheroni Ercole Casadio Floriano de Angeli Romano Garagnani |
1973 | Melbourne | Soviet Union Vladimir Andreyev Evgeni Petrov Tariel Zhgenti Yury Tsuranov | Sweden Gert-Åke Bengtsson Jimmy Carlsson Anders Karlsson Kurt Samuelsson | Great Britain Alec Bonnett John Hawke David Seabrook Colin John Sephton |
1974 | Bern | Soviet Union Alik Aliev Vladimir Andreyev Yury Tsuranov Tariel Zhgenti | Poland Wiesław Gawlikowski Piotr Nowakowski Hubert Pawłowski Jerzy Trzaskowski | United States Allen Buntrock Arthur Harris John Satterwhite William Slahucka |
1975 | Munich | East Germany Michael Buchheim Bernhard Hochwald Wolfgang Klaus Klaus Reschke | Poland Wiesław Gawlikowski Piotr Nowakowski Andrzej Socharski Jerzy Trzaskowski | Denmark Leo Christensen Ole Justesen Poul Steffensen Hans Kjeld Rasmussen |
1977 | Antibes | United States Joseph Clemmons Daniel Carlisle Alger Mullins Bradley Jay Simmons | France Gilbert Beasse Gerard Crepin Jean-François Petitpied Élie Pénot | Sweden Jan-Aake Bengtsson Anders Karlsson Mats Land Lars Erik Olsson |
1978 | Seoul | Italy Luciano Brunetti Lindo Dominici Romano Garagnani Giancarlo Mecocci | France Gerard Crepin Jean-François Petitpied Élie Pénot Bruno Rossetti | Sweden Gert-Åke Bengtsson Kent Goran Gustavsson Manne Johnsson Anders Karlsson |
1979 | Montecatini Terme | United States Joseph Clemmons Matthew Dryke John Satterwhite Jeffrey Sizemore | Soviet Union Alexander Cherkasov Tamaz Imnaishvili Timur Matojan Alexander Skubak | Italy Lindo Dominici Celso Giardini Romano Garagnani Giancarlo Mecocci |
1981 | Tucumán | Italy Andrea Benelli Italo Cianfarani Celso Giardini Luca Scribani Rossi | France Jean-François Petitpied Élie Pénot Bruno Rossetti Stéphane Tyssier | Soviet Union Tamaz Imnaishvili Peeter Päkk Sergei Shakhvorostov Tariel Zhgenti |
1982 | Caracas | United States Daniel Carlisle Dean Clark Matthew Dryke Alger Mullins | France Gerard Crepin Élie Pénot Bruno Rossetti Stéphane Tyssier | Italy Italo Cianfarani Celso Giardini Luca Scribani Rossi Raffaele Ventilati |
1983 | Edmonton | United States Dean Clark Matthew Dryke Michael Thompson E. | Soviet Union Sergei Shakhvorostov Tamaz Imnaishvili Tariel Zhgenti | Czechoslovakia Luboš Adamec Jan Hula Miloslav Kalis |
1985 | Montecatini Terme | United States Dean Clark Joseph Dickson Michael Schmidt Jr. | Italy Andrea Benelli Celso Giardini Luca Scribani Rossi | Czechoslovakia Luboš Adamec Bronislav Bechyňský Stanislav Klofanda |
1986 | Suhl | Italy Andrea Benelli Celso Giardini Luca Scribani Rossi | East Germany Matthias Dunkel Bernhard Hochwald Axel Wegner | Soviet Union Tamaz Imnaishvili Sergey Kolos Valeri Timokhin |
1987 | Valencia | East Germany Bernhard Hochwald Torsten Remter Axel Wegner | Italy Andrea Benelli Celso Giardini Luca Scribani Rossi | Czechoslovakia Luboš Adamec Bronislav Bechyňský Leoš Hlaváček
Cuba Servando Puldón Juan Miguel Rodríguez Martínez Guillermo Alfredo Torres |
1989 | Montecatini Terme | Italy Andrea Benelli Claudio Giovannangelo Bruno Rossetti | Soviet Union Vassili Gussev Vladimir Sokolov Valeri Timokhin | Cuba Servando Puldón Juan Miguel Rodríguez Martínez Guillermo Alfredo Torres |
1990 | Moscow | Czechoslovakia Bronislav Bechyňský Leoš Hlaváček Petr Málek | Soviet Union Tamaz Imnaishvili Peeter Päkk Valeri Timokhin | Cuba Servando Puldón Juan Miguel Rodríguez Martínez Guillermo Alfredo Torres |
1991 | Perth | United States Dean Clark Michael Schmidt Jr. Bill Roy | Soviet Union Alexander Cherkasov Andrei Inešin Vladimir Sokolov | Czechoslovakia Luboš Adamec Leoš Hlaváček Petr Málek |
1993 | Barcelona | Italy Andrea Benelli Claudio Giovannangelo Bruno Rossetti | Denmark Karsten Krogner Frank Nielsen Ole Riber Rasmussen | United States Dean Clark James Graves Bill Roy |
1994 | Fagnano | Italy Andrea Benelli Ennio Falco Bruno Rossetti | Russia Sergey Aksyutin Alexander Cherkasov Oleg Tishin | Germany Jan-Henrik Heinrich Bernhard Hochwald Axel Wegner |
1995 | Nicosia | Romania Attila Iosif Ciorba Marin Matei Ioan Toman | Italy Andrea Benelli Ennio Falco Bruno Rossetti | Georgia David Kvatadze Tamaz Imnaishvili Givi Shengelia |
1997 | Lima | United States Joseph Buffa Shawn Dulohery James Graves | Cuba Servando Puldón Juan Miguel Rodríguez Martínez Guillermo Alfredo Torres | Russia Nikolay Salmin Oleg Tishin Nikolai Tiopli |
1998 | Barcelona | Finland Timo Laitinen Janne Himanka Jani Eklund | Czech Republic Bronislav Bechyňský Jan Sychra Petr Málek | Russia Alexey Vetosh Oleg Tishin Nikolai Tiopli |
1999 | Tampere | Italy Pietro Genga Andrea Benelli Ennio Falco | Cuba Guillermo Alfredo Torres Juan Miguel Rodríguez Martínez Servando Puldón | Kuwait Abdullah Al-Rashidi Salah Almutairi Anwer Alhammad |
2001 | Cairo | Czech Republic Leoš Hlaváček Petr Málek Jan Sychra | Cyprus Georgios Achilleos Antonakis Andreou Kyriacos Christoforou | United States Joseph Buffa Shawn Dulohery James Graves |
2002 | Lahti | Czech Republic Bronislav Bechyňský Leoš Hlaváček Jan Sychra | United States Shawn Dulohery James Graves David Treadwell | Russia Valeriy Shomin Aleksey Skorobogatov Oleg Tishin |
2003 | Nicosia | Cyprus Kyriacos Christoforou Antonis Nikolaidis Christos Kourtellas | China Jin Di Ridong Qu Xiguang Gao | Italy Andrea Benelli Pietro Genga Ennio Falco |
2005 | Lonato | Norway Tore Brovold Erik Watndal Harald Jensen | United States Vincent Hancock James Graves Mark Weeks | Italy Ennio Falco Valerio Luchini Andrea Benelli |
2006 | Zagreb | Italy Valerio Luchini Ennio Falco Andrea Benelli | Czech Republic Jan Sychra Ales Hutar Leoš Hlaváček | Norway Tore Brovold Erik Watndal Harald Jensen |
2007 | Nicosia | Cyprus Georgios Achilleos Kyriacos Christoforou Antonis Nikolaidis | Czech Republic Leoš Hlaváček Jan Sychra Bretislav Dolecek | United States Vincent Hancock James Graves Shawn Dulohery |
2009 | Maribor | United States Vincent Hancock Shawn Dulohery Frank Thompson | Finland Marko Kemppainen Heikki Meriluoto Lauri Leskinen | Denmark Anders Golding Jesper Hansen Michael Nielsen |
2010 | Munich | Cyprus Antonakis Andreou Georgios Achilleos Kyriacos Christoforou | Italy Ennio Falco Angelo Moscariello Valerio Luchini | France Anthony Terras Éric Delaunay Edouard Poumaillou |
2011 | Belgrade | Russia Valeriy Shomin Anton Astakhov Evgeniy Serbin | Denmark Martin Holmgaard Jesper Hansen Anders Golding | United Arab Emirates Saif Bin Futtais Saeed Almaktoum Mohamed Ahmad |
2013 | Lima | Italy Giancarlo Tazza Ennio Falco Luigi Lodde | Czech Republic Tomas Nydrle Jan Sychra Jakub Tomeček | Norway Ole Eilif Undseth Tom Beier Jensen Tore Brovold |
2014 | Granada | Italy Luigi Lodde Riccardo Filippelli Tammaro Cassandro | United States Vincent Hancock Frank Thompson Dustin David Perry | France Anthony Terras Éric Delaunay Emmanuel Petit |
2015 | Lonato | France Anthony Terras Éric Delaunay Emmanuel Petit | Italy Gabriele Rossetti Luigi Lodde Valerio Luchini | United States Vincent Hancock Dustin David Perry Thomas Bayer |
2017 | Moscow | Italy Gabriele Rossetti Tammaro Cassandro Riccardo Filippelli | Russia Nikolay Teplyy Alexander Zemlin Anton Astakhov | Czech Republic Milos Slavicek Jan Zamecnik Tomas Nydrle |
2018 | Changwon | France Emmanuel Petit Éric Delaunay Anthony Terras | Italy Riccardo Filippelli Gabriele Rossetti Tammaro Cassandro | Russia Anton Astakhov Alexander Zemlin Yaroslav Startsev |
2019 | Lonato del Garda | Sweden Marcus Svensson Stefan Nilsson Henrik Jansson | Cyprus Georgios Achilleos Dimitris Konstantinou Nicolas Vasiliou | Italy Tammaro Cassandro Gabriele Rossetti Riccardo Filippelli |
2022 | Osijek | Italy Tammaro Cassandro Elia Sdruccioli Gabriele Rossetti | United States Dustan Taylor Christian Elliott Vincent Hancock | Czech Republic Radek Prokop Jakub Tomeček Tomáš Nýdrle |
2023 | Baku | United States Vincent Hancock Christian Elliott Dustan Taylor | Greece Efthimios Mitas Charalambos Chalkiadakis Nikolaos Mavrommatis | Italy Gabriele Rossetti Tammaro Cassandro Erik Pittini |