UEFA Futsal Euro 2016 qualifying
Tournament details | |
---|---|
Dates | 14 January – 22 September 2015 |
Teams | 45 (from 1 confederation) |
Tournament statistics | |
Matches played | 86 |
Goals scored | 515 (5.99 per match) |
Top scorer(s) | Mykola Bilotserkivets (8 goals) |
The UEFA Futsal Euro 2016 qualifying competition was a men's futsal competition that determined the 11 teams joining the automatically qualified hosts Serbia in the UEFA Futsal Euro 2016 final tournament.[1]
The national teams from a total of 45 UEFA member associations entered the qualifying competition. Scotland made their UEFA Futsal Euro qualifying debut.[2]
Format[edit]
The qualifying competition consisted of three rounds:[3]
- Preliminary round: The 24 lowest-ranked teams were drawn into six groups of four teams. Each group was played in single round-robin format at one of the teams which were pre-selected as hosts. The six group winners and the best runner-up advanced to the main round.
- Main round: The 28 teams (21 highest-ranked teams and seven preliminary round qualifiers) were drawn into seven groups of four teams. Each group was played in single round-robin format at one of the teams which were pre-selected as hosts. The seven group winners qualified for the final tournament, while the seven runners-up and the best third-placed team advanced to the play-offs.
- Play-offs: The eight teams were drawn into four ties to play home-and-away two-legged matches to determine the last four qualified teams.
Tiebreakers[edit]
In the preliminary round and main round, the teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams were equal on points on completion of a mini-tournament, the following tie-breaking criteria were applied, in the order given, to determine the rankings:[3]
- Higher number of points obtained in the mini-tournament matches played among the teams in question;
- Superior goal difference resulting from the mini-tournament matches played among the teams in question;
- Higher number of goals scored in the mini-tournament matches played among the teams in question;
- If, after having applied criteria 1 to 3, teams still had an equal ranking, criteria 1 to 3 were reapplied exclusively to the mini-tournament matches between the teams in question to determine their final rankings. If this procedure did not lead to a decision, criteria 5 to 10 applied;
- Superior goal difference in all mini-tournament matches;
- Higher number of goals scored in all mini-tournament matches;
- If only two teams had the same number of points, and they were tied according to criteria 1 to 6 after having met in the last round of the mini-tournament, their rankings were determined by a penalty shoot-out (not used if more than two teams had the same number of points, or if their rankings were not relevant for qualification for the next stage).
- Lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received in the mini-tournament matches (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
- Coefficient ranking;
- Drawing of lots.
To determine the best runner-up in the preliminary round and the best third-placed team in the main round, the following criteria were applied:[3]
- Higher number of points;
- Superior goal difference;
- Higher number of goals scored;
- Lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
- Coefficient ranking;
- Drawing of lots.
In the play-offs, the team that scored more goals on aggregate over the two legs qualified for the final tournament. If the aggregate score was level, the away goals rule was applied, i.e., the team that scored more goals away from home over the two legs advanced. If away goals were also equal, extra time was played. The away goals rule was again applied after extra time, i.e., if there were goals scored during extra time and the aggregate score was still level, the visiting team advanced by virtue of more away goals scored. If no goals were scored during extra time, the tie was decided by penalty shoot-out.[3]
Schedule[edit]
The qualifying matches were played on the following dates.[2]
Stage | Dates |
---|---|
Preliminary round | 14–17 January 2015 |
Main round | 18–21 March 2015 |
Play-offs | 15 & 22 September 2015 |
Entrants[edit]
The teams were ranked according to their coefficient ranking, calculated based on the following:[3][4]
- UEFA Futsal Euro 2012 final tournament and qualifying competition
- 2012 FIFA Futsal World Cup final tournament and qualifying competition
- UEFA Futsal Euro 2014 final tournament and qualifying competition
The 21 highest-ranked teams entered the main round, while the 24 lowest-ranked teams entered the preliminary round.[2] The coefficient ranking was also used for seeding in the preliminary round and main round draws.
|
|
|
|
|
|
|
- Notes
- Serbia (Coeff: 4.528; Rank: 8) qualified automatically for the final tournament as hosts.
- Iceland (Coeff: 0.222; Rank 41), Republic of Ireland (Coeff: 0.000; Rank 47), Austria (no rank), Faroe Islands (no rank), Germany (no rank), Liechtenstein (no rank), Luxembourg (no rank), and Northern Ireland (no rank) did not enter.
- Teams which were pre-selected as preliminary round or main round hosts were denoted by (H).
The draws for the preliminary round and main round were held on 26 September 2014, 14:00 CEST (UTC+2), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[5][6] Each group in the preliminary round and main round contained one team from each of the seeding positions 1–4. The seven teams which qualified from the preliminary round, whose identity was not known at the time of the draw, were placed in seeding position 4 for the main round draw. In both draws, the teams which were pre-selected as hosts were drawn from a separate pot, while being placed in their groups according to their seeding positions. For political reasons, Azerbaijan and Armenia (due to the disputed status of Nagorno-Karabakh), as well as Spain and Gibraltar (due to the disputed status of Gibraltar), could not be drawn in the same group.
Preliminary round[edit]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark | 3 | 2 | 1 | 0 | 15 | 3 | +12 | 7 | Main round |
2 | Bulgaria (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 7 | |
3 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 3 | |
4 | Gibraltar | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 15 | −13 | 0 |
Greece | 3–0 | Gibraltar |
---|---|---|
Mourdoukoutas 3' Delaportas 34' Manos 40' | Report |
Bulgaria | 2–2 | Denmark |
---|---|---|
Dimov 32', 38' | Report | Jørgensen 4' Ji. Jensen 28' |
Bulgaria | 3–1 | Gibraltar |
---|---|---|
Dimov 9' Karageorgiev 16' Stoykov 21' | Report | I. Robba 5' |
Gibraltar | 1–9 | Denmark |
---|---|---|
Collado 22' | Report | M. Jensen 2', 37' Ja. Jensen 13' Falck 15', 25', 29', 36' Hauglund 21' Jørgensen 40' (pen.) |
Greece | 2–3 | Bulgaria |
---|---|---|
V. Asimakopoulos 24' Iliadis 38' (pen.) | Report | Stoykov 27' Karageorgiev 32' Shutev 40' |
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Finland | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | Main round |
2 | Montenegro (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | |
3 | Wales | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 | |
4 | Cyprus | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | −10 | 0 |
Finland | 2–0 | Montenegro |
---|---|---|
M. Kytölä 20', 36' | Report |
Group C[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Georgia | 3 | 2 | 1 | 0 | 15 | 6 | +9 | 7 | Main round |
2 | Switzerland | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 9 | +4 | 7 | |
3 | Lithuania (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 15 | −5 | 3 | |
4 | Estonia | 3 | 0 | 0 | 3 | 10 | 18 | −8 | 0 |
Georgia | 6–3 | Estonia |
---|---|---|
Roni 1' Dzabiradze 2', 7' Tikurishvili 17' Sebiskveradze 37', 40' | Report | Aleksejev 26' Taska 38' Paapsi 40' |
Lithuania | 3–5 | Switzerland |
---|---|---|
Jeremejev 2', 16' Buinickij 39' | Report | Acosta 5', 40' Santona 33' Facchinetti 34' (pen.), 37' |
Switzerland | 1–1 | Georgia |
---|---|---|
Mezger 39' | Report | Sebiskveradze 6' |
Lithuania | 5–2 | Estonia |
---|---|---|
Sendžikas 15', 29' Zagurskas 28' Buinickij 31' Bezykornovas 34' | Report | Tšurilkin 9' Aleksejev 21' |
Estonia | 5–7 | Switzerland |
---|---|---|
Taska 24' Starodub 27' Rubel 30' Tšurilkin 39' (pen.) Aleksejev 40' (pen.) | Report | Balvis Gonzalez 6', 21', 31', 38' Facchinetti 11' (pen.) Mezger 25' Rueegsegger 35' |
Georgia | 8–2 | Lithuania |
---|---|---|
Tikurishvili 5', 21' Lukava 20' Altunashvili 22' Sebiskveradze 24', 33' Maisaia 27' Jvarashvili 36' | Report | Bezykornovas 5' Buinickij 34' |
Group D[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | France | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 5 | +9 | 9 | Main round |
2 | Moldova (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 6 | +7 | 6 | |
3 | Albania | 3 | 1 | 0 | 2 | 15 | 9 | +6 | 3 | |
4 | San Marino | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 23 | −22 | 0 |
Moldova | 7–0 | San Marino |
---|---|---|
A. Munteanu 8' Obadă 8' Tacot 23' Ţîmbalist 25' Hilotii 30' Podlesnov 31' Gojan 37' | Report |
San Marino | 0–11 | Albania |
---|---|---|
Report | Mejzini 4', 32', 38' Hoxha 6', 40' Kaca 18', 20' Halimi 25' Brahimi 29', 38' Selmanaj 39' |
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Latvia | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 4 | +9 | 7 | Main round |
2 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 7 | |
3 | Andorra | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 3 | |
4 | Malta (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 15 | −15 | 0 |
Malta | 0–3 | England |
---|---|---|
Report | Parkes 3' Ballinger 28' Rexha 39' |
England | 2–2 | Latvia |
---|---|---|
Cook 13', 34' | Report | Šustrovs 11' Ikstēns 13' |
Latvia | 8–0 | Malta |
---|---|---|
Seņs 1' Aleksejevs 1', 28' Dacko 2' Avanesovs 3' Jerofejevs 10', 15' Šustrovs 25' | Report |
Group F[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Armenia | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 6 | +6 | 7 | Main round |
2 | Sweden (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 20 | 4 | +16 | 6 | |
3 | Israel | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 7 | +1 | 4 | |
4 | Scotland | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 25 | −23 | 0 |
Israel | 6–1 | Scotland |
---|---|---|
Yates 9' (o.g.) I. Shkolnik 15' Sabag 20' Vana 22' Cohen 27' Kalimi 30' | Report | Lafferty 28' |
Sweden | 3–4 | Armenia |
---|---|---|
Mönell 2' Eteus 17' Asp 32' | Report | H. Grigoryan 5' Karapetyan 16', 27' Babayan 21' |
Sweden | 13–0 | Scotland |
---|---|---|
Legiec 10', 27', 36' Asp 18' Burda 20' S. Abraham 25', 32', 38' Eteus 30' H. Abraham 31' Hiseni 33' Mönell 34', 35' | Report |
Scotland | 1–6 | Armenia |
---|---|---|
Hay 38' | Report | Galstyan 14' Mardanyan 20', 39' Kapukranyan 30' Sujyan 35' H. Grigoryan 38' |
Ranking of second-placed teams[edit]
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | C | Switzerland | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 9 | +4 | 7 | Main round |
2 | E | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 7 | |
3 | A | Bulgaria | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 7 | |
4 | F | Sweden | 3 | 2 | 0 | 1 | 20 | 4 | +16 | 6 | |
5 | D | Moldova | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 6 | +7 | 6 | |
6 | B | Montenegro | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient; 6) drawing of lots.
Main round[edit]
Group 1[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 | Final tournament |
2 | Bosnia and Herzegovina (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 6 | Play-offs |
3 | Netherlands | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | −4 | 1 | |
4 | Latvia | 3 | 0 | 1 | 2 | 6 | 15 | −9 | 1 |
Bosnia and Herzegovina | 2–1 | Netherlands |
---|---|---|
Bevanda 26', 34' | Report | Radmilović 16' (o.g.) |
Bosnia and Herzegovina | 7–3 | Latvia |
---|---|---|
Novoselac 1' Hrkač 15' Radmilović 19', 22' Mulahmetović 26', 33' Bevanda 40' | Report | Nagibins 27' Seņs 34', 39' |
Netherlands | 0–3 | Russia |
---|---|---|
Report | Lyskov 2' Pereverzev 26' Sergeev 36' |
Latvia | 3–3 | Netherlands |
---|---|---|
Nagibins 6' Seņs 20' Velseboer 39' (o.g.) | Report | El Ghannouti 2' Attaibi 13' Ikstēns 20' (o.g.) |
Russia | 2–1 | Bosnia and Herzegovina |
---|---|---|
Kutuzov 8', 40' | Report | Kahvedžić 40' |
Group 2[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 21 | 2 | +19 | 9 | Final tournament |
2 | Hungary | 3 | 1 | 1 | 1 | 11 | 10 | +1 | 4 | Play-offs |
3 | North Macedonia (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 11 | 16 | −5 | 4 | |
4 | Switzerland | 3 | 0 | 0 | 3 | 9 | 24 | −15 | 0 |
Spain | 9–1 | Switzerland |
---|---|---|
Pola 8' Rivillos 16', 40' Adri 18' Raúl Campos 24' Lin 30', 40', 40' Alex 37' | Report | Balvis Gonzalez 17' |
North Macedonia | 3–3 | Hungary |
---|---|---|
Mar. Todorovski 14', 18' Micevski 35' | Report | Trencsényi 30' Hosszú 35' Agushi 39' (o.g.) |
North Macedonia | 7–6 | Switzerland |
---|---|---|
Micevski 1', 2', 3', 27' Mar. Todorovski 3', 5' Leveski 38' | Report | Likaj 3' Marcoyannakis 33' Mezger 37' Raboud 38' Sego 39' Patera 40' |
Switzerland | 2–8 | Hungary |
---|---|---|
Tóth 16' (o.g.) Sego 37' | Report | Hosszú 3', 23' Lódi 16' (pen.) Harnisch 19', 36', 39' Németh 23' Rábl 29' |
Spain | 7–1 | North Macedonia |
---|---|---|
Mar. Todorovski 5' (o.g.) Aicardo 7' Pola 15' Raúl Campos 25' Fernandão 27' Lin 30' Rivillos 35' | Report | Krstevski 6' |
Group 3[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 4 | +8 | 9 | Final tournament |
2 | Belarus | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 4 | Play-offs |
3 | Finland | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | −5 | 3 | |
4 | Poland (H) | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 9 | −4 | 1 |
Italy | 6–3 | Poland |
---|---|---|
Gabriel Lima 4', 27', 40' Fortino 7', 13' Giasson 22' | Report | Kubik 4' Mammarella 9' (o.g.) Sobalczyk 17' |
Group 4[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraine | 3 | 3 | 0 | 0 | 17 | 6 | +11 | 9 | Final tournament |
2 | Azerbaijan (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 16 | 6 | +10 | 6 | Play-offs |
3 | Belgium | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 15 | −7 | 3 | |
4 | Denmark | 3 | 0 | 0 | 3 | 7 | 21 | −14 | 0 |
Ukraine | 5–2 | Denmark |
---|---|---|
Bilotserkivets 5', 9' D. Sorokin 5' Ovsyannikov 10', 11' | Report | Lucht 14' Jørgensen 38' |
Azerbaijan | 3–1 | Belgium |
---|---|---|
Eduardo 1' Augusto 17' De Araujo 19' | Report | Dujacquier 38' |
Belgium | 2–9 | Ukraine |
---|---|---|
Dahbi Reda 7' Sababti 10' | Report | Bilotserkivets 1', 12', 20', 27', 30' D. Sorokin 24' Bondar 28' Ivanyak 36' Kordoba 37' |
Azerbaijan | 11–2 | Denmark |
---|---|---|
De Araujo 7', 34' Farajzade 13' Borisov 18' Amadeu 25' Atayev 31', 38' Augusto 32' Chovdarov 33', 37' Farzaliyev 36' | Report | Ja. Jensen 21' M. Jensen 31' |
Ukraine | 3–2 | Azerbaijan |
---|---|---|
Bilotserkivets 5' O. Sorokin 27' Ivanyak 33' | Report | Eduardo 31' Zhurba 40' (o.g.) |
Group 5[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 3 | +15 | 9 | Final tournament |
2 | Czech Republic | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 6 | Play-offs |