Ścieżka podejścia – Wikipedia, wolna encyklopedia
Ścieżka podejścia (ścieżka zejścia, ścieżka schodzenia, (ang.) Glide Path - GP, Glide slope, (niem.) Gleitpfad) – tor lotu samolotu zbliżającego się do lądowania.
Ścieżka zejścia
[edytuj | edytuj kod]Ścieżka zejścia jest to płaszczyzna teoretyczna, pochylona pod kątem 3° (stopni kątowych) do poziomu, znajdująca się na linii pasa startowego[1]. Informacje służące pilotowi lub autopilotowi samolotu do zejścia i przyziemienia wzdłuż wymaganej ścieżki to naprowadzanie wysokościowe[2]. W precyzyjnym podejściu do lądowania, podejście końcowe uważa się za rozpoczęte, gdy statek powietrzny znajduje się na ścieżce schodzenia w punkcie przechwycenia, a kończy na wysokości decyzyjnej[3].
Ścieżka wznoszenia
[edytuj | edytuj kod]W przypadku startu statek powietrzny porusza się lotem wznoszącym na ścieżce wznoszenia (nazywanej także "ścieżką podejścia"). Według Słownika terminów i definicji NATO ścieżka wznoszenia to "kontrolowana część przestrzeni powietrznej o określonych wymiarach poziomych i pionowych, rozciągająca się od obszaru kontrolowanego, który może obejmować lotnisko, gdzie statek powietrzny wykonuje całość lub część wznoszenia pozostając w zasięgu kontroli pozytywnej"[4].
Kontrola kąta i kierunku podejścia
[edytuj | edytuj kod]Kontrolę kąta podejścia, czyli kontrolę zmiany położenia w płaszczyźnie pionowej zapewniają różne systemy radionawigacyjne m.in. system ILS[5], system Lorenza, VOR.
Zmiana położenia w płaszczyźnie poziomej określana jest przez kierunek podejścia, który wyznaczany jest kątem radionamiaru lub kątem kursowym radiolatarni[6].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Encyklopedia WIEM
- ↑ Naprowadzanie wysokościowe, AAP-6(2011). Słownik terminów i definicji NATO. wcnjk.wp.mil.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-17)]. s. 149
- ↑ Końcowa faza podejścia do lądowania, AAP-6(2011). Słownik terminów i definicji NATO. wcnjk.wp.mil.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-17)]. s. 164
- ↑ Ścieżka wznoszenia statku powietrznego, AAP-6(2011). Słownik terminów i definicji NATO. wcnjk.wp.mil.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-17)]. s. 26
- ↑ Systemy podejścia do lądowania. [dostęp 2011-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-30)].
- ↑ Jacek Tomczak-Janowski Klasyczne systemy radionawigacyjne