Żłobkowatość pnia jabłoni – Wikipedia, wolna encyklopedia

Żłobkowatość pnia jabłoniwirusowa choroba jabłoni wywoływana przez wirusa żłobkowatości pnia jabłoni (Apple stem grooving virus, ASGV)[1].

Wirus ASGV występuje na całym świecie w drzewach owocowych z rodziny różowatych (Rosaceae), w tym na jabłoniach, gruszy europejskiej, gruszy japońskiej, japońskiej moreli i wiśni, zwykle jednak nie powoduje objawów chorobowych. Objawy pojawiają się tylko u wrażliwej jabłoni niskiej ‘Virginia Crab’. Występuje u niej żłobkowatość pnia, brunatne pasma i zrosty. Wirus powoduje także chorobę wierzchołków pędów jabłoni Malus sieboldii w Japonii. ASGV jest również szeroko rozpowszechniony w cytrusach i wywołuje nieprawidłowości w zespoleniu pąków drzew cytrusowych na trójlistnej pomarańczy. Zaraża również lilię[2]. U drzew odmian jabłoni wrażliwych na infekcję ASGV, wirus jest przyczyną niezgodności zraza i podkładki w przypadku, gdy któryś z nich jest zainfekowanyy. W tym przypadku łyko i drewno wokół miejsca okulizacji lub szczepienia ulegają nekrozie. U drzew niektórych odmian, np. ‘Spy’ blaszki i nerwy liści rosną nierównomiernie, co powoduje wyginanie się liści w dół[3].

W zakażonych komórkach nie zaobserwowano wyraźnych zmian cytologicznych. Cząsteczki wirusa występują w wiązkach w komórkach miąższu mezofilu i łyka, ale brak ich w naskórku i rurkach sitowych[2]. Nie są znane wektory przenoszące wirusa ASGV. Wiadomo tylko, że przenosi się przez nasiona na potomne sadzonki u lilii (1,8% przypadków) i komosy ryżowej (2,5–60%)[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. a b c N. Yoshikawa, Apple stem groving virus, „Encyclopedia of virology”, 2008 [dostęp 2022-09-25].
  3. Mirosława Cieślińska, Choroby jabłoni wywoływane przez wirusy i inne patogeny przenoszone przez szczepienie [online], Informator sadowniczy, kwiecień 2011 [dostęp 2022-09-25].