Żyworódka omszona – Wikipedia, wolna encyklopedia

Żyworódka omszona
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

Saxifraganae

Rząd

skalnicowce

Rodzina

gruboszowate

Rodzaj

kalanchoe

Gatunek

żyworódka omszona

Nazwa systematyczna
Kalanchoe tomentosa Baker
J. Bot. 20:110. 1882

Żyworódka omszona, kalanchoe omszone (Kalanchoe tomentosa) – gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Madagaskaru[3]. W Polsce jest jednym z kilku gatunków rozmnóżek uprawianych jako rośliny pokojowe.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Roślina o pojedynczym, wzniesionym pędzie. Liście bezogonkowe, eliptyczne, całe pokryte grubym, białym kutnerem (omszone). Ich brzegi są charakterystycznie brązowe lub rude (w tych miejscach włoski kutneru mają inną barwę. W uprawie pokojowej liście mają długość 2–6 cm. Kwiaty zebrane w wiechy, zielonożółte, dzwonkowatego kształtu, o czerwonych płatkach i czerwono ogruczolone. Wydzielają nieprzyjemny zapach.

Biologia

[edytuj | edytuj kod]

Bylina, sukulent liściowy i pędowy. Roślina żyworodna o nietypowym sposobie rozmnażania się: na brzegach liści wyrastają zaopatrzone w korzenie rozmnóżki, które przy najmniejszym poruszeniu rośliny odpadają i ukorzeniają się. Rozmnóżki te w soczystych liściach posiadają pewien zapas wody i mogą przez jakiś czas przetrwać niesprzyjające warunki (susza), gdy tylko wilgotność gleby im na to pozwoli, szybko kiełkują. Roślina wytwarza także kwiaty, zakwitają one zwykle zimą i również są ozdobne. W uprawie pokojowej z reguły nie zawiązują jednak nasion. Jest dość długowieczna.

Uprawa

[edytuj | edytuj kod]
  • Wymagania. Wymaga silnego oświetlenia, gdy będzie stała w miejscu zbyt słabo oświetlonym straci swoje ozdobne walory. Również w zimie roślina powinna przebywać w dobrze oświetlonych miejscach (np. na parapetach okiennych). W lecie można ją wynieść na balkon. Optymalna temperatura to 20-23 °C, również w zimie roślina powinna przebywać w ogrzewanym pokoju. Nie lubi nadmiaru wody, gdyż powoduje to gnicie korzeni. Rośnie dobrze w każdej żyznej ziemi, nie powinna ona tylko być ciężka, gliniasta.
  • Sposób uprawy: Podlewa się umiarkowanie, nie należy jednak dopuszczać do przeschnięcia ziemi. Nie wymaga specjalnego nawożenia, ale przez wiosnę i lato wskazane jest co 3–4 tygodnie zasilenie jej słabym roztworem rozpuszczonych w wodzie nawozów wieloskładnikowych lub organicznych. Przesadza się roślinę tylko wtedy, gdy doniczka staje się wyraźnie zbyt mała.
  • Rozmnażanie. Rozmnaża się ją poprzez rozmnóżki, które doskonale ukorzeniają się.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Żyworódka pierzasta

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-07-11] (ang.).
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-03-22].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]