Automobilklub Bydgoski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Automobilklub Bydgoski
Państwo

 Polska

Siedziba

Bydgoszcz

Data założenia

1929

Zasięg

Polska

Prezes

Jacek Kociszewski

Nr KRS

0000033219

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Automobilklub Bydgoski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Automobilklub Bydgoski”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Automobilklub Bydgoski”
Ziemia53°07′27″N 18°00′53″E/53,124167 18,014722
Strona internetowa

Automobilklub Bydgoskistowarzyszenie o tradycjach z 1929 roku, mające na celu m.in. popularyzację sportów motorowych, turystyki i kultury motoryzacyjnej.

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Automobilklubu Bydgoskiego znajduje się w parku Ludowym im Wincentego Witosa w Bydgoszczy.

Działalność

[edytuj | edytuj kod]

Automobilklub Bydgoski zrzesza kierowców oraz miłośników samochodów i motocykli. Prowadzi działalność w zakresie sportu motorowego, głównie samochodowego, turystyki motorowej, szkolenia kierowców oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Automobilklub Bydgoski prowadzi m.in. kartodrom Bydgoszcz.

Działalność statutowa

[edytuj | edytuj kod]
  • Komisja Sportu Samochodowego – zajmuje się organizacją zawodów, szkoleniem sędziów sportu samochodowego, ustalaniem regulaminów, obsługą zawodników.
  • Komisja Sportu Popularnego i Turystyki – zajmuje się popularyzacją turystyki motorowej poprzez: rajdy, szkolenia, jazdy w warunkach ekstremalnych itp.
  • Komisja Pojazdów Zabytkowych – zajmuje się integracją posiadaczy samochodów i motocykli zabytkowych, organizacją imprez, pokazów i festynów.
  • Zespół ds. Caravaningu – zajmuje się organizacją zlotów caravaningowych m.in. zawodów rangi mistrzostw Polski

Baza uzupełniająca

[edytuj | edytuj kod]
  • Ośrodek Szkolenia Kierowców[1]
  • Stacja Kontroli Pojazdów[2]
  • Centrum Szkolenia Ratownictwa Drogowego PZM[3]

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Okres międzywojenny

[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1929 roku w domu przy ul. Matejki 10 w Bydgoszczy założono Pomorski Automobilklub, którego teren działalności obejmował województwo pomorskie oraz część województwa poznańskiego (tzw. Obwód Nadnotecki)[4]. Zarząd składał się z 16 członków wybieranych przez walne zebranie na okres 2 lat. Dochody klubu tworzyły wpływy ze składek członkowskich i wpisowego oraz z urządzanych przez klub wystaw, wycieczek, wyścigów, odczytów, pokazów, a także darowizn i zapisów. Działalność klubu polegała na organizacji odczytów naukowych, pokazów, konkursów i wycieczek, których celem był rozwój motoryzacji. 31 grudnia 1928 Pomorski Automobilklub w Bydgoszczy zapisano w rejestrze stowarzyszeń Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy[4].

Członkami klubu byli m.in. członkowie magistratu Bydgoszczy, Drukarnia Bydgoska, Kabel Polski, a członkiem honorowym wojewoda pomorski Stefan Kirtiklis. Pierwszym prezesem wybrano Stanisława Rolbieskiego[4].

W 1938 Automobilklub liczył 146 a z początkiem 1939 roku – 269 członków, m.in. inżynierów, lekarzy, wojskowych, kupców i przemysłowców oraz miłośników sportu motoryzacyjnego i turystyki[4]. W klubie działały sekcje: turystyczna, drogowa, sportowa i propagandowa. Najważniejsze miejsca w działalności automobilklubu zajmowały: wycieczki motoryzacyjno-krajoznawcze, rajdy sportowe oraz spotkania towarzyskie[4]. W hotelu Pod Orłem odbywały się tzw. „czwartki klubowe”, organizowano również bale karnawałowe oraz obchody gwiazdkowe. Członkowie brali udział w zjazdach i wyścigach w kraju i za granicą oraz we Wszechpolskich Zjazdach Gwiaździstych m.in. w Krakowie, Zakopanem, Gdyni, Poznaniu. W 1938 z okazji 10-lecia Pomorskiego Automobilklubu w Bydgoszczy odbyła się Jubileuszowa Jazda Konkursowa, w której startowało 45 zawodników z całego kraju[4].

Ostatnie walne zebranie Pomorskiego Automobilklubu przed II wojną światową odbyło się 22 stycznia 1939 (funkcję prezesa sprawował inż. Stanisław Zawadzki)[4]. 22-23 lipca 1939 odbył się „Ogólnopolski Zjazd Plakietowy do Bydgoszczy” połączony z imprezą „Tygodnia Bydgoszczy” i Międzynarodowymi Regatami Wioślarskimi w Brdyujściu[4].

Okres powojenny

[edytuj | edytuj kod]
Kartodrom Bydgoszcz zbudowany w 1977 roku

W połowie 1946 roku Automobilklub wznowił swoją pracę pod nazwą Automobilklub Polski Oddział Pomorski w Bydgoszczy[5]. W 1950 w ramach zmian struktur państwowych zlikwidowano automobilkluby na terenie całego kraju. W zamian utworzono Polski Związek Motorowy z połączenia Automobilklubu Polskiego i Polskiego Związku Motocyklowego. Po odwilży październikowej 1956 roku ustalono nowe zmiany strukturalne polegające na odrodzeniu Automobilklubu Polskiego ze wszystkimi regionalnymi organizacjami na bazie sekcji samochodowej Polskiego Związku Motorowego[5].

23 czerwca 1957 roku odbyło się zebranie reaktywujące Automobilklub Pomorski w Bydgoszczy. W wyniku trudności ze strony władz administracyjnych, które nie chciały uznać nazwy „Pomorski”, ostatecznie 15 marca 1958 zarejestrowano Automobilklub Bydgoski, który przyjęto w poczet członków Polskiego Związku Motorowego[5]. Automobilklub skupił się na działalności sportowej i szkoleniowej, podczas gdy zadania statutowe realizował PZM[6]. Nadzór nad działalnością statutową klubu sprawował zarząd wybierany przez Walne Zebranie Członków. Działaniami zajmowali się członkowie zrzeszeni w komisjach problemowych: turystyki motorowej, sportów samochodowych, kartingowej, sędziów i komisarzy sportowych oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, kultury motoryzacyjnej i ochrony środowiska[5].

W latach 60. XX w. do Automobilklubu należało 15-20% mieszkańców Bydgoszczy, posiadających własne samochody[7]. W latach 1964–1970 w parku Ludowym zbudowano ośrodek szkoleniowy Automobilklubu Bydgoskiego, mieszczący również warsztaty własnego parku samochodowego[8]. W połowie lat 70. XX w. Automobilklub Bydgoski zrzeszał ponad 3 tys. członków. Powstawały koła zakładowe, szkolne oraz środowiskowe. Masowo rozwijała się turystyka samochodowa we wszystkich formach, od rekreacyjnej po kwalifikowaną[8]. Dużą popularnością cieszyły się rozgrywane Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Okręgu i Polski, zloty caravaningowe w kraju i za granicą oraz zjazdy użytkowników pojazdów zabytkowych[5]. Drużyna AB była wielokrotnie Turystycznymi Mistrzami Polski oraz organizatorem Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

W dziedzinie wyczynowego sportu samochodowego członkowie Automobilklubu Bydgoskiego odnosili sukcesy w Rajdowych Mistrzostwach Polski, Rajdowych Mistrzostwach Okręgu i mistrzostwach strefowych[5]. W latach 60. XX w. rozpoczęto popularyzację sportu kartingowego, czyli wyścigów małych samochodów o pojemności do 125 ccm[6]. W 1976 otwarto kartodrom Bydgoszcz z trybunami na 5 tys. widzów i pełnym zapleczem, ówcześnie jeden z nowocześniejszych torów w Europie[5]. Dzięki temu międzynarodowe władze kartingowe kilkukrotnie powierzały Automobilklubowi Bydgoskiemu organizację imprez międzynarodowych, m.in. Kartingowych Mistrzostw Świata i Europy (1977, 1979, 1994, 1996). Miejscowi zawodnicy w latach 1977-1985 osiągali szereg sukcesów w skali krajowej, m.in. byli indywidualnymi mistrzami Polski (Mirosław Jażdżewski, Mariusz Rybiański, Mirosław Nowak)[8]. W latach 80. XX w. Automobilklub Bydgoski był kilkakrotnie mistrzem drużynowym Polski w kartingu[8].

W latach 60. XX w. istniała także sekcja wyścigowego sportu motocyklowego, którą w 1970 przekazano do nowo zorganizowanego Ludowego Klubu Turystycznego „Wyczół” w Gościeradzu[5].

Działalność statutowa Automobilklubu obejmowała również krzewienie bezpieczeństwa ruchu drogowego, kultury motoryzacyjnej i ochrony środowiska poprzez szkolenia, konkursy, turnieje i rajdy. Współpracowano przy tym m.in. z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Policją, Kuratorium Oświaty, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń i innymi organizacjami[5].

W celu pozyskiwania środków na działalność statutową prowadzono działalność gospodarczą poprzez prowadzenie własnej stacji obsługi i kontroli samochodów oraz ośrodku szkolenia kierowców, gdzie prowadzono m.in. kursy nauki prawa jazdy[5].

Zawodnicy

[edytuj | edytuj kod]

W barwach Automobilklubu Bydgoskiego startowało wielu wyróżniających się zawodników w kartingu i sportach samochodowych, m.in.:[9]

  • karting:
    • Mirosław Jażdżewski – mistrz Polski w kat. wyścigowej (1982), mistrz (1978) i wicemistrz (1979) w kat. popularnej, wicemistrz w kat. wyścigowej (1980, 1984)
    • Mariusz Rybiański – wicemistrz w kat. wyścigowej (1983)
    • Mirosław Nowak – mistrz w kat. szkolno-młodzieżowej (1977, 1978, 1979)
    • Automobilklub Bydgoski – drużynowy mistrz w kat. wyścigowej (1982, 1984), wicemistrz (1980, 1983, 1985)
  • sport samochodowy:
    • Maciej Figel – mistrz Polski w Rajdowym Samochodowym Pucharze PZM klasa N3 (2006), zwycięzca klasyfikacji generalnej Ogólnopolskiego Rallysprintu AB CUP i BMW-Challenge (2014), uczestnik niemieckich zawodów Schotter CUP
    • Marcin Wicik – mistrz Polski w Rallycrossie, dyw. 1 (2007), wielokrotny wicemistrz Polski w Rallycrossie, uczestnik Mistrzostw Europy
    • Dawid Struensee – wielokrotny uczestnik Rajdowego Pucharu Polski, zwycięzca klasyfikacji generalnej AB CUP i BMW-Challenge, zdobywca Pucharu Polski Oponeo Rallycross (2016)
    • Bartosz Michalski – kierowca i pilot rajdowy, I wicemistrz Motul RallylandCup (2015, 2016), mistrz Rallyland Cup 2017, II wicemistrz Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej 2017 w kat. pilotów.
    • Maciej Erdmann – Mistrz Okręgu w KJS klasa 4 (2010), Mistrz Torunia w Samochodowych rajdowych Mistrzostwach Torunia Klasa 4 (2010), Mistrz Kierownicy Automobilklubu Bydgoskiego (2009, 2010)
    • Adam Ellert – Zawodnik Sekcji Sportów Samochodowych AB, II wicemistrz BMW Challenge 2010 (Klasa Hobby)
    • Arkadiusz Niespodziński – 1 Miejsce w Okręgu Bydgoskim PZM 2006 w KJS klasa 2;     
    • Wojciech Laskowski – I Wicemistrz Okręgu Bydgoskiego PZM 2005 w KJS klasa 3.  
    • Joanna Jędrzejczak – Wicemistrz Okręgu klasyfikacji generalnej KJS w kat. pilotów 2017,
    • Tomasz Jędrzejczak – II Wicemistrz Okręgu klasyfikacji generalnej oraz 3 miejsca w klasie 3 w KJS 2017

Imprezy

[edytuj | edytuj kod]

W 2013 i 2014 Automobilklub Bydgoski organizował następujące zawody[10]:

  • zawody Bydgoskiego Mistrza Kierownicy (kartodrom)
  • rajdy mini KJS „Łochowskie Szutry” (Łochowo)
  • AB CUP i BMW-Challenge
  • Puchar MOTO-BYDGOSZCZ
  • Turystyczny Rajd św. Krzysztofa, „Leśnymi szlakami” (Łochowo)
  • Rajd Zmotoryzowanych o Puchar Burmistrza Koronowa oraz Turystyczny Rajd Sołectw Gminy Koronowo
  • Gminny Samochodowy Rajd Pamięci (Białe Błota, Łochowo)
  • Ogólnopolski Zlot Mustang Klub Polska (Pieczyska/Bydgoszcz)
  • Ogólnopolski Zlot Miłośników Opel Vectra
  • Nocna Jazda Obserwacyjno-Patrolowa
  • spotkania członków Sekcji Pojazdów Zabytkowych (Bydgoszcz Stary Rynek)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Szkolenia kierowców. Automobilklub Bydgoski. [dostęp 2017-01-18]. (pol.).
  2. Stacja Kontroli Pojazdów. Automobilklub Bydgoski. [dostęp 2017-01-18]. (pol.).
  3. Szkolenia medyczne. Automobilklub Bydgoski. [dostęp 2017-01-18]. (pol.).
  4. a b c d e f g h Anna Perlińska. Pomorski Automobilklub powstał w 1929 roku. „Kalendarz Bydgoski”, 1983. 
  5. a b c d e f g h i j Romuald Misterek. Automobilklub Bydgoski. „Kalendarz Bydgoski”, 1997. 
  6. a b Encyklopedia Bydgoszczy. red. Włodzimierz Jastrzębski. Bydgoszcz: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 2011, s. 265. ISBN 978-83-926423-3-6.
  7. Zbigniew Urbanyi, Zbigniew Smoliński. Bydgoszcz jako ośrodek sportowy. „Kalendarz Bydgoski”. III. 
  8. a b c d Tomasz Malinowski, Zbigniew Smoliński, Zbigniew Urbanyi: Ważniejsze osiągnięcia sportowców woj. bydgoskiego w latach 1957-1986. W: 100 lat sportu na Kujawach i Pomorzu. red. Włodzimierz Jastrzębski. Bydgoszcz: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej, oddział w Bydgoszczy, 1993.
  9. Zawodnicy. Automobilklub Bydgoski. [dostęp 2017-01-18]. (pol.).
  10. Kalendarz imprez. Automobilklub Bydgoski. [dostęp 2017-01-18]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]