Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa – Wikipedia, wolna encyklopedia
Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa – jednostka organizacyjna Ministerstwa Komunikacji, powołana w zadaniem prowadzenia prac naukowo-badawczych, mających na celu postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny w dziedzinie kolejnictwa.
Powołanie Ośrodka
[edytuj | edytuj kod]Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1958 r. w sprawie przekształcenia Instytutu Naukowo-Badawczego Kolejnictwa w Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa ustanowiono Ośrodek[1].
Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa powstał w miejsce zniesionego Instytutu Naukowo-Badawczego Kolejnictwa.
Zwierzchni nadzór nad Ośrodkiem sprawował Minister Komunikacji. Siedzibą Ośrodka była Warszawa.
Zadania Ośrodka
[edytuj | edytuj kod]Podstawowym zadaniem Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa było:
- prowadzenie prac naukowo-badawczych, mających na celu postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny w dziedzinie budowy, utrzymania i eksploatacji kolei;
- koordynacja zadań z dziedziny techniki komunikacji, zleconych przez Ministra Komunikacji.
Struktura organizacyjne
[edytuj | edytuj kod]Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa był jednostką organizacyjną przedsiębiorstwa „Polskie Koleje Państwowe” podległą bezpośrednio Ministrowi Komunikacji i stanowił placówkę naukowo-badawczą w rozumieniu ustawy z 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej oraz ustawy z 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki[2][3].
Koszty Ośrodka
[edytuj | edytuj kod]Koszty utrzymania Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa pokrywane były z planu finansowo-gospodarczego przedsiębiorstwa „Polskie Koleje Państwowe”.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Uchwała nr 222 Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 1958 r. w sprawie przekształcenia Instytutu Naukowo-Badawczego Kolejnictwa w Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa. M.P. z 1958 r. nr 50, poz. 292.
- ↑ Ustawa z dnia 8 stycznia 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej. Dz.U. z 1951 r. nr 5, poz. 38.
- ↑ Obwieszczenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 10 października 1956 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki. Dz.U. z 1956 r. nr 45, poz. 205.