Cmentarz Grębałowski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Cmentarz komunalny
Grębałów
Ilustracja
Ogólny widok
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Darwina 1

Typ cmentarza

komunalny

Powierzchnia cmentarza

25,5 ha

Data otwarcia

1 października 1964

Zarządca

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalnyGrębałów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalnyGrębałów”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalnyGrębałów”
Ziemia50°05′32″N 20°04′03″E/50,092222 20,067500
Strona internetowa

Cmentarz Grębałów – jeden z najnowszych i największych cmentarzy Krakowa, położony w Nowej Hucie, w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, przy ul. Karola Darwina 1. Zajmuje powierzchnię 25,5 ha. Czynny od 1 października 1964 roku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz zajmuje obszar prawie 26 ha. Po poszerzeniu w latach 70. XX w. zajmuje obszar pomiędzy ul. Kocmyrzowską i Darwina oraz fortem w Grębałowie, dlatego nie ma już możliwości powiększenia jego powierzchni. Zarządcą jest Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, który na terenie cmentarza posiada budynek administracyjny[1]. Znajduje się w nim Sala Pożegnań[2]. Obok zastała zbudowana kaplica, która nie ma swojego proboszcza. Pogrzeby odprawiają księża z poszczególnych parafii. Na teren cmentarza prowadzi 6 wejść, w tym podwójne od strony bramy głównej przy ul. Darwina[1].

Pochowani

[edytuj | edytuj kod]

Spoczywają tutaj: reżyser Jerzy Ridan, archeolog prof. Piotr Kaczanowski, budowniczy Nowej Huty i przodownik pracy Piotr Ożański (pierwowzór Mateusza Birkuta, bohatera filmu A. Wajdy Człowiek z marmuru), ofiary stanu wojennego: Bogdan Włosik i Ryszard Smagur[1]. Dwie kwatery przeznaczono dla członków ZBoWiD, na jednej z nich ustawiono w 1986 r. niewielki pomnik z kamiennych fragmentów zniszczonego przez Niemców Pomnika Grunwaldzkiego.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Sławomir Pietrzyk, Grębałowska Nekropolia, „Głos: tygodnik nowohucki” (43), 31 października 1997, s. 1, 8.
  2. OTWARCIE OBIEKTÓW KULTU RELIGIJNEGO I SAL POŻEGNAŃ. - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], www.zck-krakow.pl [dostęp 2021-02-28].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ryszard Dzieszyński, Jan L. Franczyk Encyklopedia Nowej Huty Wydawnictwo Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2006, ISBN 978-83-7490-0607