Dłudzonki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Dłudzonki – żeńska grupa śpiewacza ze wsi Długie w gminie Czarnia (Puszczy Zielona) wyróżniona m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała w 1988 i była pierwszą grupą śpiewaczą w gminie Czarnia. Jej członkinie (Zofia Kłoskowska, Teresa Kłoskowska, Franciszka Kuczyńska i Eugenia Zyśk) należały do zespołu Carniacy. Były też członkiniami Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni[2]. Pieśni uczyły się z przekazu ustnego od przodków i przodkiń[3]. Śpiewały już w międzywojniu, poza tym przewodziły wiejskim chrztom i pogrzebom. Były inicjatorkami działań kulturalnych we wsi Długie i sąsiednich wsiach. Wykonywały kwiaty z bibuły, kierce, pająki. Kultywowały hafciarstwo i koronkarstwo oraz wypiek pieczywa obrzędowego[1].

W 1992 Apolonia Koziatek zastąpiła Eugenię Zyśk. Kilka razy z grupą wystąpiła Zofia Zyśk. Czasem Dłudzonki wspierała śpiewem Władysława Dąbrowska z Czarni[2].

Grupa wielokrotnie wygrywała konkursy i przeglądy folklorystyczne o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. W 1993 na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyła Złotą Basztę[1]. Wraz z Bandysionkami Dłudzonki wystąpiły w Filharmonii Warszawskiej na koncercie zorganizowanym przez Grażynę Dąbrowską (część cyklu „Pieśń Ojczystej Ziemi”)[1][3]. Oba zespoły w 2000 zostały laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga[1].

Dłudzonki zakończyły działalność w 2005. Przez 3 lata działała grupa kontynuacyjna, w której śpiewały: Krystyna Zyśk, Apolonia Koziatek, Zofia Gut i Apolonia Golan[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Zespoły Śpiewacze „Bandysie” i „Dłudzonki” z Kurpiowskiego Zespołu „Czarniacy” z Czarni – laureat Nagrody Kolberga 2000 [online], www.nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-03-27].
  2. a b c Witold Kuczyński, Nasze dziedzictwo, Czarnia 2018.
  3. a b Maria Weronika Kmoch, Kurpiowskie mistrzynie śpiewu i tradycji: Bandysionki i Dłudzonki [online] [dostęp 2022-03-27].