Daas – Wikipedia, wolna encyklopedia

Daas
Ilustracja
J. Frank
Gatunek

kostiumowy

Rok produkcji

2011

Data premiery

7 października 2011

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Reżyseria

Adrian Panek

Scenariusz

Adrian Panek

Główne role

Mariusz Bonaszewski
Olgierd Łukaszewicz
Andrzej Chyra

Muzyka

Issidoros Papadakis

Zdjęcia

Arkadiusz Tomiak

Scenografia

Dorota Dąbrowska

Kostiumy

Barbara Sikorska-Bouffał

Montaż

Witold Chomiński

Produkcja

Argomedia Production

Dystrybucja

Best Film

Daas – polski film kostiumowy z 2011 roku w reżyserii Adriana Panka (debiut fabularny pełnometrażowy). Premiera obrazu odbyła się podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie produkcja brała udział w konkursie głównym[1]. Daas znalazł się także w konkursie 30. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia, dźwięk, rolę męską (Mariusz Bonaszewski) oraz odebrał wyróżnienie dziennikarzy[2].

Plenery: Wrocław (m.in. Uniwersytet Wrocławski, Ostrów Tumski, park Leśnica), pałac w Mosznej, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, pałac w Wojanowie, Książ.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Rok 1776. Henryk Klein, radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej, otrzymuje donos na hrabiego Jakuba Franka, który ponoć kilkanaście lat wcześniej został skazany w Polsce za głoszenie herezji, po czym zbiegł do Wiednia. Autorem donosu jest niejaki Jakub Goliński, kiedyś wyznawca idei Franka. Klein dowiaduje się, że Goliński opuścił sektę Franka, ale za zdradę czeka go śmierć ku przestrodze innych. W wyniku dochodzenia Klein ustala, że podający się za mesjasza Frank ogłosił się Bogiem, tworzy armię swoich wyznawców i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Znamy listę filmów w konkursie FPFF w Gdyni. filmweb.pl, 2011-05-09. [dostęp 2011-10-08]. (pol.).
  2. Daas. filmpolski.pl. [dostęp 2011-10-08]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]