Dimityr Gorow – Wikipedia, wolna encyklopedia
Dimityr Iwanow Gorow (bułg. Димитър Иванов Горов; ur. 28 czerwca 1840 w Peszterze, zm. 4 grudnia 1881 w Triawnie) – bułgarski działacz niepodległościowy, przemysłowiec.
We wczesnej młodości opuścił rodzinne miasto i osiedlił się w Giurgiu. Dzięki własnej pracowitości, pomysłowości i przedsiębiorczości udało mu się zgromadzić znaczny kapitał, z pomocą którego otworzył fabrykę świec i mydła. Ożenił się z siostrą wybitnego działacza na rzecz niepodległości Bułgarii, Angeła Kynczewa. Sam również zaangażował się w sprawę narodową poświęcając na nią większość zarobionych pieniędzy. Finansował oddziały powstańcze, np. słynną czetę Hadżiego Dimityra i Stefana Karadży, a także wspomagał zubożałych buntowników. W 1876 poświęcił się organizacji największej bułgarskiej insurekcji, powstania kwietniowego. Jego środki umożliwiły Christowi Botewowi zakup drukarni oraz sformowanie i wyprawienie czety, która włączyła się w powstanie. Sam Gorow wziął udział w wojnie serbsko-tureckiej w 1876 oraz, wraz z Liubenem Karawełowem, w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1877–1878. Sprzedawszy cały swój majątek ostatecznie pozostał bez środków do życia. Zmarł na skutek choroby w trzy lata po odzyskaniu przez Bułgarię niepodległości.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Muzeum Historyczne w Płowdiwie - notki biograficzne uczestników powstania kwietniowego. historymuseumplovdiv.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)]. (bułg.)
- Dobroczyńca wygnanych (bułg. Благодетелят на хъшовете) - artykuł biograficzny w portalu vratza.com. visit.vratza.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-26)]. (bułg.)