Heinz Dundersztyc – Wikipedia, wolna encyklopedia

Heinz Dundersztyc
Doktor D, Doof,Dusiek
Pierwsze wystąpienie

Kolejka

Ostatnie wystąpienie

"Fineasz i Ferb: Fretka kontra Wszechświat"

Twórca

Dan Povenmire
Jeff „Swampy” Marsh

Grany przez

Dan Povenmire
Wojciech Paszkowski

Liczba odcinków

100

Dane biograficzne
Płeć

Mężczyzna

Rodzina

małżeństwo: Charlene Dundersztyc (była żona)
dzieci: Vanessa Dundersztyc

Inne informacje
Wiek

47

Wzrost

190 cm

Specjalność

przejmowanie władzy na obszarze Trzech Stanów

Doktor Heinz Dundersztyc – pierwszoplanowy antagonista z serialu animowanego Fineasz i Ferb, stworzony przez Dana Povenmire i Jeffa „Swampy'ego” Marsha[1]. W amerykańskiej wersji serialu głosu Heinzowi użycza Dan Povenmire[1], zaś w polskiej Wojciech Paszkowski[2].

Opis postaci

[edytuj | edytuj kod]

Postać doktora Dundersztyca po raz pierwszy pojawiła się w pilotowym odcinku serialu i od tego czasu nie pojawił się tylko w epizodzie „Izabella i Świątynia soku”. Wiecznie niekompetentny i zapominalski szalony naukowiec Dundersztyc jest głównym czarnym charakterem serialu i najważniejszą postacią drugiego planu.

Celem życiowym Dundersztyca jest „przejęcie władzy na obszarze Trzech Stanów”, co próbuje osiągnąć za pomocą różnorakich przyrządów i wynalazków, których nazwy zwykle kończą się przyrostkiem „-inator”. Ze swoją byłą żoną Charlene ma córkę Vanessę, którą stara się uszczęśliwić spóźnionymi prezentami.

W większości odcinków serialu, Dundersztyc ma zły plan lub wynalazek, którego przyczynę powstania często wyjaśnia za pomocą retrospekcji ze swojej młodości. Dotyczą one przeżyć Heinza z czasów jego dzieciństwa w fikcyjnej wsi Gimmelschtump w Druselstein[3], kiedy to był krzywdzony przez swoich rodziców zakazujących mu niemalże wszystkiego, zmuszających do pracy jako krasnal ogrodowy lub do noszenia sukienek. W końcu rodzice porzucili go i został wychowany przez oceloty. Dundersztyc często używa monologów[3] i stosuje przemoc fizyczną wobec swego nemesis Pepe Pana Dziobaka, antropomorficznego dziobaka, należącego do zwierzęcej agencji zwalczającej przemoc o nazwie O.B.F.S. (Organizacja Bez Fajnego Skrótu)[4]. W marketingu, postać doktora Dundersztyca pojawia się w kilku rodzajach towarów nawiązujących do serialu, w szczególności w książkach[5][6][7][8] i grach wideo[9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Phineas and Ferb (2007). [w:] IMDb [on-line].
  2. Wojciech Paszkowski – oficjalna strona. [dostęp 2011-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-26)].
  3. a b „The Geek Dads” Podcast interview with Povenmire & Marsh.
  4. Wehikuł ambarasu. scenariusz i reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2008-03-01 (US)/2008-02-29 (PL). Odcinek 7, seria 1.
  5. Jasmine Jones: Speed Demons. Disney Press, 2009. ISBN 1-4231-1628-3.
  6. Lara Rice Bergen: Runaway Hit. Disney Press, 2009. ISBN 1-4231-1797-2.
  7. Wild Surprise. [w:] Google Shopping [on-line].
  8. Thrill-o-rama. [w:] Google Shopping [on-line].
  9. Phineas and Ferb :: DS Game Review. Kidzworld. [dostęp 2009-05-02].