EVANPL – Wikipedia, wolna encyklopedia

eVANPL
Innovation AG S.A.
Państwo

 Polska

Siedziba

Zgorzelec

Data założenia

2019

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Albert Gryszczuk

brak współrzędnych
Strona internetowa

Innovation AG S.A. – polskie przedsiębiorstwo rozwijające projekt elektrycznych samochodów dostawczych pod nazwą eVANPL, z siedzibą w Zgorzelcu, działające od 2019 roku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki

[edytuj | edytuj kod]

W roku 2018 Albert Gryszczuk, założyciel spółki Innovation AG znanej m.in. z przygotowania wozów do rajdu Dakar[1], opracował samonośną platformę terenową do indywidualnej zabudowy, posiadającą w pełni elektryczny napęd dostosowany do jazdy w warunkach terenowych. Na jej bazie zbudowany został Sokół 4×4 – pierwszy polski w pełni elektroniczny pojazd stworzony metodą ekokonwersji[2]. Jego moc silnika elektrycznego wyniosła niespełna 300 KM, a pojemność baterii - 85 kWh. Zaprezentowana w roku 2018 wersja wykorzystała elementy nadwozia pochodzące z seryjnie produkowanego Land Rovera Defendera. Samochód testowany był m.in. przez Służby Leśne[3], w Tatrzańskim Parku Narodowym[4], w kopalni odkrywkowej PGE GiEK[5] czy też przez KGHM[6].

Przy realizowaniu kolejnych konwersji, pojawiła się koncepcja stworzenia własnego pojazdu elektrycznego od podstaw. Impulsem był ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBIR) program „E-van”, w ramach którego powstać miały projekty polskich samochodów dostawczych z napędem elektrycznym. Firma Innovation AG przystąpiła do konkursu NCBIR[7] Firma Innovation AG ze swoimi dwoma prototypami eVAN-ów przeszła przez trzy etapy konkursu[8], w ostatnim z nich zdobywając 98 punktów na 100 możliwych[9]. Przedprodukcyjne prototypy zostały dopuszczone do ruchu drogowego. W czasie testów zasięgu oba prototypy uzyskały blisko 400 km na jednym ładowaniu baterii[10]. E-vany poddane testowi były wyposażone w baterię trakcyjną o pojemności 105 kWh, a średnie zużycie energii wyniosło niecałe 26 kWh na 100 km. W trakcie przeprowadzonego testu samochód nie był obciążony ładunkiem, a kierowca poruszał się przepisowo w pełnym ruchu ulicznym.

Równolegle z projektem eVAN-a, inżynierzy ze Zgorzelca rozwinęli stworzoną od podstaw płytę podłogową dla elektrycznych samochodów dostawczych. Otrzymała ona nazwę EAGLE[11] (ang. orzeł). To akronim, złożony z pierwszych liter haseł opisujących podstawowe cechy polskiej platformy.

  • Electric - platforma jest przeznaczona dla elektrycznych vanów i pozwala na zamontowanie baterii o pojemności od 60 do 110 kwh. Pojazdy na platformie Innovation AG docelowo powstały z myślą o system vehicle-to-grid (V2G), vehicle-to-vehicle (V2V) oraz vehicle-to-infrastracture (V2I), które pozwalają na oddanie przez pojazd energii do domu, innego pojazdu lub nawet wymianę danych z infrastrukturą drogową - sygnalizacją świetlną i informacją o natężeniu ruchu.
  • Automotive - platforma powstałą dla pojazdów dostawczych z kategorii N1 o napędzie na przednią oś. Została jednak zaprojektowana w taki sposób, by można ją było stosować w cięższych pojazdach z kategorii N2 oraz z napędem 4x4.
  • General - uniwersalna konstrukcja pozwoliła na zbudowanie na niej dowolnego pojazdu zadaniowego. Poza standardowym vanem, na platformie Innovation AG mogłoby docelowo powstać nadwozie karetki, straży pożarnej, samochodu policyjnego, a nawet otwarta zabudowa z dźwigiem.
  • Light - platforma uzyskała niską masę własną ramy, której konstrukcja została opatentowana. Wpłynęło to bezpośrednio na uzyskanie wysokiego zasięgu z pełnym załadunkiem wynoszącego ponad 300 km na jednym ładowaniu.
  • E-platform - oznacza zastosowanie zaawansowanych technologii jak system EVACT, a także odwracalnej pompy ciepła, która chłodzi w lato i ogrzewa pojazd zimą (HVAC ang. heating, ventilation, air conditioning)

Modele samochodów

[edytuj | edytuj kod]

Prototypy

[edytuj | edytuj kod]
  • eVAN (2023)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Adam Małysz pokona Dakar prawdziwym monstrum ZDJĘCIA [online], sport.se.pl [dostęp 2023-07-11].
  2. e-Van pierwszy polski samochód elektryczny. [dostęp 2024-03-15]. (pol.).
  3. Sokół 4x4 – platforma szykowana na Dakar2020, znakomicie sprawdza się w służbie leśnej! [online], Dakar Polska, 25 maja 2019 [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  4. Elektryczny Sokół 4x4 testowany w Tatrach | Energetyka24 [online], energetyka24.com [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  5. Elektryczny samochód terenowy w kopalni odkrywkowej. PGE GiEK prowadzi testy Sokoła 4x4 [online], forsal.pl, 8 lipca 2019 [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  6. Elektromobilność: KGHM testuje elektryczne auto [online], media.kghm.com [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  7. e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1 - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - Portal Gov.pl [online], Narodowe Centrum Badań i Rozwoju [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  8. Trzeci etap przedsięwzięcia eVan zakończony [online], 27 kwietnia 2023 [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  9. Polak ciągle potrafi. Rekordowy wynik polskiego elektryka w testach NCBiR [online], motoryzacja.interia.pl [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  10. Polskie auto z największym zasięgiem na świecie. Zawstydziło gigantów [online], motoryzacja.interia.pl [dostęp 2023-07-11] (pol.).
  11. Jędrzej Stachura, Zgorzelec ma pierwszą polską platformę na potrzeby elektryków [online], BiznesAlert.pl, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2023-07-11].