Fałdówka siostrzyczka – Wikipedia, wolna encyklopedia

Fałdówka siostrzyczka
Eilema sororcula
(Hufnagel, 1766)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

mrocznicowate

Podrodzina

Lithosinae

Rodzaj

Eilema

Gatunek

fałdówka siostrzyczka

Synonimy
  • Phalaena sororcula Hufnagel, 1766

Fałdówka siostrzyczka (Eilema sororcula) – motyl z rodziny mrocznicowatych (Erebidae). Kremowa ćma występująca w zbiorowiskach, gdzie rosną duże dęby.

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]
Postać dorosła – imago

Głowa w kolorze ciemnożółtym o lekkim pomarańczowym zabarwieniem. Oczy czarne, duże wystające czułki cienkie, sięgające prawie do połowy skrzydła przedniego, odchylone na boki. Samce mają czułki grzebykowate i grubsze od samic. Odwłok wydłużony minimalnie wystający za zarys rozłożonych tylnych skrzydeł, prawie cały szarożółty z lekkim nalotem pomarańczowym, odwłok u samic jest grubszy. Skrzydła o rozpiętości od 26 do 30 mm. Skrzydło przednie wąskie, łopatkowate, jednobarwne, ciemne, pomarańczowożółte, strzępina podobnie ubarwiona. Skrzydło tylne trójkątne zaokrąglone, jaśniejsze od przedniego. Korpus imago pokryty nieznacznie drobnym meszkiem.

Postać gąsienicy i larwy

Świeżo wyklute gąsienice żerują jesienią na nadrzewnych porostach. Korpus gąsienicy jaskrawo ubarwiony i pokryty stojącymi włoskami zebranymi w kępki.

Okres lotu
Dorosłe motyle pojawiają się z początkiem maja i latają do końca czerwca. Latają na suchych, nasłonecznionych stanowiskach nad sadami i na skrajach lasów liściastych. Loty godowe samców odbywają się w ciepłe i bezwietrzne dni.
Rozród
Wydaje jedno pokolenie rocznie. Samice składają jaja w czerwcu w miejscach występowania roślin pokarmowych gąsienic. Gąsienice wylęgają się na początku lipca. Przepoczwarczenie odbywa się w kokonie, rozpoczyna się na początku października. Poczwarki zimują w brunatnym oprzędzie na ziemi. Przepoczwarczenie w imago następuje z początkiem maja.
Biotop
Gatunek preferujący środowiska ciepłe. Siedliskiem są sady, parki, lasy mieszane i liściaste związane z dębami i bukami.

Zasięg występowania

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce występuje w całym kraju. Zagrożeniem są niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku, w którym żyje.

Rośliny żywicielskie

[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe: porosty szczególnie na dębie, buku, świerku i drzewach owocowych.

Ochrona

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce gatunek nie podlega ochronie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]