Filtracja (matematyka) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Definicja intuicyjna
Filtracja w matematyce to uporządkowany zestaw obiektów, w którym kolejne obiekty zawierają w sobie poprzednie

Filtracjarodzina podstruktur (np. podzbiorów, podciągów, podgrup itp.) pewnej ustalonej struktury (zbioru, ciągu, grupy, itd.), indeksowana z wykorzystaniem uporządkowanego liniowo zbioru indeksów, w której podstruktury o dalszych (większych) indeksach zawierają te o wcześniejszych (mniejszych)[1][2].

Ścisła definicja zależy od kontekstu i dziedziny matematyki, w której pojęcie to jest rozważane; zawsze jednak podstruktury tworzą łańcuch. Pojęcie filtracji znajduje zastosowanie między innymi w teorii miary i teorii prawdopodobieństwa[3] oraz w algebrze (topologii algebraicznej)[2].

Niekiedy rozszerza się pojęcie filtracji na filtracje nierosnące, o odwrotnym kierunku, to znaczy takie, w których podstruktury o dalszych (większych) indeksach są zawarte w tych o wcześniejszych (mniejszych) indeksach. W takiej sytuacji filtracja zdefiniowana w pierwszym akapicie nazywana jest niemalejącą[4].

Za przykład niemalejącej filtracji może posłużyć rodzina ciągów Fareya, w której ciąg rzędu zawiera wszystkie elementy ciągu [5][6]:

;
;
;
;
; ...

Probabilistyka

[edytuj | edytuj kod]
Przedstawione definicje wykorzystywane w rachunku prawdopodobieństwa, wykorzystując pojęcia teorii miary, uogólniają się mutatis mutandis na przestrzenie mierzalne/z miarą.

Niech oznacza pewien uporządkowany liniowo zbiór indeksów (zwykle przedział ), w tym wypadku interpretowany zwykle jako czas. Filtracją przestrzeni probabilistycznej nazywa się niemalejącą rodzinę σ-ciał zawartą w tzn.

dla oraz

Zdarzenia z σ-ciała można interpretować jako zdarzenia obserwowalne do chwili przy czym, zgodnie z intuicją, dostępna wiedza rośnie z czasem (informacje w niej zawarte nie ulegają zmianie, ale stają się jedynie bardziej szczegółowe).

Jeśli jest procesem stochastycznym, to filtracją generowaną przez [a] nazywa się rodzinę daną wzorem

tzn. σ-ciało odpowiadające chwili jest generowane przez zdarzenia do chwili włącznie. Intuicyjnie filtracja zawiera wyłącznie informacje o samym procesie.

Proces jest zgodny z filtracją lub adaptowany do filtracji [b], gdy dla wszystkich zmienna losowa jest mierzalna względem Sam proces jest zgodny z wtedy i tylko wtedy, gdy dla Oznacza to, że proces jest zgodny z filtracją, gdy w danym momencie zawiera ona wszystkie informacje o przebiegu procesu (choć może zawierać też dodatkowe). W szczególności każdy proces jest zgodny z generowaną przez siebie filtracją.

Niech Filtracja spełnia warunki zwykłe, gdy jest

  • prawostronnie ciągła: dla każdego zachodzi równość

oraz

  • zupełna: dla dowolnego przestrzeń probabilistyczna jest zupełna, tj. prawdopodobieństwo jest miarą zupełną w [c].

Algebra

[edytuj | edytuj kod]

Filtracją grupy nazywa się niemalejący (względem zawierania) ciąg jej podgrup, tzn.

zwykle nazywa się ją ciągiem podgrup tej grupy. Jeśli każda podgrupa jest normalna w kolejnej,

to ciąg nazywa się ciągiem normalnym (podobnie gdy każda podgrupa jest charakterystyczna w kolejnej ciąg nazywa się charakterystycznym itd.). Najczęściej wymaga się jednak, by wszystkie były normalne w grupie tj.

mówi się wtedy o ciągu podnormalnym podgrup grupy

Definicje te przenoszą się wprost na pierścienie (ciała), moduły, czy przestrzenie liniowe; w ostatnim przypadku filtracje znane są szerzej jako flagi, w pozostałych rozpatruje się również filtracje niemalejące (przytoczone definicje dla grup są przykładami filtracji nierosnących).

  1. W nomenklaturze anglojęzycznej znana jest jako filtracja naturalna względem
  2. W pozycjach anglojęzycznych mówi się też o procesach nieantycypujących (nieprzewidujących).
  3. Tzn. zawiera wszystkie zdarzenia niemożliwe (zbiory miary zero), czyli dla wszystkich zbiorów dla których

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Filtration, [w:] Guido Walz (red.), Lexikon der Mathematik, Mannheim/Heidelberg 2000, ISBN 3-8274-0439-8 (niem.).
  2. a b Homological algebra, [w:] Kiyoshi Itō (red.), Encyclopedic dictionary of mathematics, wyd. 2nd ed. [transl. from the 3rd japanese ed.], Cambridge (Mass.) London: MIT press, 1993, ISBN 978-0-262-59020-4 [dostęp 2024-09-07].
  3. George Lowther, Filtrations and Adapted Processes [online], Almost Sure, 8 listopada 2009 [dostęp 2024-09-07] (ang.).
  4. Filtered algebra, [w:] Michiel Hazewinkel (red.), Encyclopaedia of mathematics: an updated and annotated translation of the Soviet "Mathematical encyclopaedia", Dordrecht ; Boston : Norwell, MA, U.S.A: Reidel ; Sold and distributed in the U.S.A. and Canada by Kluwer Academic Publishers, 1988, ISBN 978-1-55608-010-4 [dostęp 2024-09-07].
  5. Jakub Pawlewicz, Ciągi Fareya, „Delta”, maj 2010 [dostęp 2024-09-04] (pol.).
  6. Florin P. Boca, Alexandru Zaharescu, Farey fractions and two-dimensional tori, Caterina Consani, Matilde Marcolli (red.), Wiesbaden: Vieweg, 2006, s. 57–77, DOI10.1007/978-3-8348-0352-8_3, ISBN 978-3-8348-0170-8 [dostęp 2024-09-04] (ang.).