Flądra – Wikipedia, wolna encyklopedia
Flądra, płastuga – ogólna nazwa ryby flądrokształtnej (płastugokształtnej) – charakteryzującej się spłaszczonym, asymetrycznym ciałem. Dawniej tą nazwą określano ryby z rodzaju Pleuronectes w rodzinie flądrowatych, obecnie często jeszcze jest odnoszona do storni[1][2] (dawniej Pleuronectes flesus, obecnie Platichthys flesus), nazywanej również fląderką.
Flądry charakteryzują się asymetrią budowy ciała. Dorosłe ryby przez większość czasu spoczywają na dnie morskim leżąc na boku ciała. W tej pozycji również poruszają się. W związku z tym jedno ich oko przemieszczone jest na przeciwną stronę głowy. Kąt pomiędzy kierunkami obojga oczu fląder wynosi około 70°. Znacznie przesunięta ku stronie brzusznej jest jedna z płetw piersiowych. Asymetryczne jest również ubarwienie – strona skierowana ku górze, jest ciemno pigmentowana, a strona skierowana w dół jest jasna.
Flądry mierzą przeciętnie 32–35 cm, chociaż zdarzają się osobniki mające ponad 70 cm. Szerokość stanowi około połowy długości ciała. Najbardziej lubią miękkie muliste dno oceaniczne, w okolicach skał i portów. Odżywiają się przeważnie ikrą ryb, małżami i owadami.
Ryby z następujących rodzin nazywane są flądrami:
- Achiropsettidae (flądry południowe)
- Bothidae – skarpiowate (flądry lewooczne)
- Pleuronectidae – flądrowate (flądry prawooczne)
Wszystkie te rodziny należą do rzędu flądrokształtnych (Pleuronectiformes), nazywanych też płastugokształtnymi.
Gatunki, w nazwie których występuje słowo flądra:
- flądra[3] (stornia albo fląderka) (Platichthys flesus)
- flądra amerykańska[3] (Pseudopleuronectes americanus)
- flądra gwiaździsta[2] (Platichthys stellatus)
- flądra patagońska[4], poskarp brazylijski[4] (Paralichthys brasiliensis)
- flądra strzałozębna[3] (Atheresthes stomias)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
- ↑ a b Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.
- ↑ a b c Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982. ISBN 83-215-2103-7.
- ↑ a b Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991.