Frank Lentini – Wikipedia, wolna encyklopedia

Frank Lentini
Francesco A. Lentini
The Great Lentini
Ilustracja
Zdjęcie z dzieciństwa.
Data i miejsce urodzenia

8 lipca 1884/5 lub 18 maja 1889
Rosolini, Królestwo Włoch

Data i miejsce śmierci

22 września 1966
Jacksonville, Stany Zjednoczone

Przyczyna śmierci

niewydolność oddechowa

Zawód, zajęcie

cyrkowiec

Małżeństwo

Theresa Murray

Dzieci

Josephine, Natale, Frank, James

Frank Lentini, właśc. Francesco A. Lentini, ps. „The Great Lentini” (ur. 8 lipca 1884/5 lub 18 maja 1889 w Rosolini, zm. 22 września 1966 w Jacksonville) – amerykański artysta cyrkowy pochodzenia włoskiego. Znany z posiadania trzech nóg, czterech stóp i dwóch penisów[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 8 lipca 1884, 8 lipca 1885 lub 18 maja 1889 roku w Rosolini na Sycylii z pasożytniczym bliźniakiem wrośniętym w ciało. Miał jedenaścioro rodzeństwa (siedem sióstr i czterech braci), z których żadne nie miało fizycznych nieprawidłowości[1].

Kiedy miał osiem lat, jego rodzina wyemigrowała z Włoch do Stanów Zjednoczonych. Po zaangażowaniu się w pokazy swojej rzadkiej przypadłości zaczął być znany jako „The Great Lentini” (pol. Wspaniały/Wielki Lentini) i dołączył do cyrku Ringling Brothers Circus. Mając 30 lat, otrzymał amerykańskie obywatelstwo. W czasie ponadczterdziestoletniej kariery występował w każdym spośród największych amerykańskich cyrków, włącznie z Barnum and Bailey i Buffalo Bill’s Wild West Show[1].

W młodości używał dodatkowej trzeciej nogi do gry w piłkę nożną, stąd wzięło się jego ówczesne przezwisko „Three-Legged Football Player” (pol. Trójnożny Piłkarz).

Zmarł 22 września 1966 roku[2] w Jacksonville na Florydzie.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty. Ożenił się z Theresą Murray, z którą miał czworo zdrowych dzieci: Josephine, Natale, Franka i Jamesa.

Wykorzystanie w kulturze

[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku jedna z jego fotografii została zamieszczona na tylnej stronie okładki albumu zespołu Alice in Chains o takiej samej nazwie jak zespół[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c David Wallechinsky, Irving Wallace: Biography of Three-Legged Wonder Franceso A. Lentini Part 1. trivia-library.com. [dostęp 2017-02-28]. (ang.).
  2. David Wallechinsky, Irving Wallace: Biography of Three-Legged Wonder Franceso A. Lentini Part 2. trivia-library.com. [dostęp 2017-02-28]. (ang.).
  3. Alice In Chains – Alice In Chains. [w:] Sekcja "More images" pod miniaturką fotografii [on-line]. discogs.com. [dostęp 2022-05-04]. (ang.).