Going postal – Wikipedia, wolna encyklopedia
Going postal – angielskie wyrażenie slangowe oznaczające bycie wściekłym i zestresowanym z powodu swojej pracy aż do posunięcia się do przemocy. Wyrażenie ukuto po serii przypadków masowych morderstw (strzelanin) w placówkach amerykańskiego operatora pocztowego United States Postal Service (USPS) popełnionych przez pracowników pocztowych na szkodę swoich przełożonych i współpracowników. W Stanach Zjednoczonych od 1970 do 1997 roku ponad 40 osób zostało zabitych przez aktualnych lub byłych pracowników w przynajmniej 20 przypadkach wybuchów gniewu w miejscu pracy. Między 1986 a 2011 strzelaniny w miejscu pracy w Stanach Zjednoczonych zdarzały się średnio dwa razy w roku i skutkowały średnio 12 ofiarami na rok[1].
Pochodzenie
[edytuj | edytuj kod]Pierwsze użycie tego wyrażenia odnotowano 17 grudnia 1993 roku w St. Petersburg Times:
Sympozjum było sponsorowane przez USPS, który odnotował tak wiele wybuchów gniewu, że w niektórych kręgach nadmierny stres nazywany jest „going postal”. Trzydzieści pięć osób zginęło w 11 strzelaninach w placówkach pocztowych od 1983 roku. USPS nie pochwala wyrażenia „going postal” i podejmuje próby powstrzymania ludzi przed jego używaniem. Jednak niektórzy pocztowcy uważają, że wyrażenie jest zasłużone[2].
Analiza
[edytuj | edytuj kod]W 1998 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przeprowadził wysłuchanie w sprawie aktów przemocy w USPS, na którym zauważono, że w placówkach pocztowych byli lub obecni pracownicy popełnili 13% wszystkich zabójstw w miejscu pracy, choć pracuje tam tylko 1% wszystkich zatrudnionych cywilów w pełnym wymiarze godzin[3].
W 2000 r. badacze podali, że wskaźniki zabójstw w placówkach pocztowych były niższe niż w innych miejscach pracy. W głównych branżach najwyższy wskaźnik 2,1 zabójstw na 100 000 pracowników rocznie odnotowano w handlu detalicznym. Wskaźnik zabójstw pracowników poczty wynosił 0,22 na 100 000 w porównaniu z 0,77 na 100 000 pracowników ogółem[4].
Występowanie w kulturze
[edytuj | edytuj kod]W filmie z 1994 roku pt. „Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga”, główny bohater, porucznik Frank Drebin grany przez Leslie Nielsena, musi poradzić sobie z różnymi niebezpieczeństwami, w tym nagłym pojawieniem się niezadowolonych pocztowców strzelających we wszystkich kierunkach.
W 1997 roku USPS pozwał Running with Scissors w związku z serią gier komputerowych Postal. Producent gry twierdził, że, mimo tytułu, gra nie ma nic wspólnego z USPS i jego pracownikami.
W 2004 roku wydano powieść Terry’ego Pratchetta z serii „Świat Dysku” o tytule Going Postal (pol. Piekło Pocztowe).
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Seungmug Lee , Robert McCrie , Mass Homicides by Employees in the American Workplace [online], 2012 (ang.).
- ↑ Karl Vick , Violence at work tied to loss of esteem, „St. Petersburg Times”, 17 grudnia 1993 (ang.).
- ↑ Stephen Musacco , Beyond going postal: Shifting from workplace tragedies and toxic workplace environments to a safe and healthy organization., 2009 (ang.).
- ↑ Report of the United States Postal Service Commission On A Safe and Secure Workplace [online], sierpień 2000 (ang.).