Hajdamacki Kosz Słobodzkiej Ukrainy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Hajdamacki Kosz Słobodzkiej Ukrainy
Гайдамацький Кіш Слобідської України
ilustracja
Historia
Państwo

 Ukraińska Republika Ludowa

Sformowanie

1917

Rozformowanie

1918

Działania zbrojne
Wojna ukraińsko-sowiecka
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Hajdamacki Kosz Słobodzkiej Ukrainy (ukr. Гайдамацький Кіш Слобідської України) – oddział wojskowy w składzie Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, sformowany w grudniu 1917 w Kijowie przez Symona Petlurę.

Składał się z dwóch kureni pieszych: Czerwonych i Czarnych Hajdamaków, konnej sotni oraz dywizjonu artylerii. Zaciąg był ochotniczy, złożony głównie z oficerów i junkrów kijowskich szkół wojskowych. Kosz odegrał znaczącą rolę podczas tłumienia probolszewickiego powstania robotniczego w Kijowie w styczniu 1918 r.[1], następnie brał udział w walkach z oddziałami bolszewickimi pod dowództwem Michaiła Murawjowa zbliżającymi się do Kijowa. Szefem sztabu Kosza był Ołeksandr Udowyczenko.

W marcu 1918 Kosz włączono do Hajdamackiego Pułku Piechoty (pod dowództwem Wołodymyra Sikewycza), a ten do Korpusu Zaporoskiego. W czerwcu 1918 pułk zreorganizowana w Brygadę Hajdamacką pod dowództwem otamana Omeliana Wołocha.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. J. Tyczynenko, Гайдамаки з Донбасу. Як “донецькі” придушили повстання на “Арсеналі”, „Історична правда” [dostęp 2018-11-25].


Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]