Irsza – Wikipedia, wolna encyklopedia

Irsza
Ilustracja
Irsza niedaleko Malina
Kontynent

Europa

Państwo

 Ukraina

Lokalizacja

obwód żytomierski
obwód kijowski

Rzeka
Długość 145 km
Powierzchnia zlewni

3070 km²

Źródło
Współrzędne

50°27′43″N 28°18′29″E/50,461944 28,308056

Ujście
Recypient Teterew
Miejsce

wieś Zarudzie

Współrzędne

50°46′35″N 29°34′13″E/50,776389 29,570278

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa konturowa obwodu żytomierskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Irsza (ukr. Ірша) – rzeka na Ukrainie, lewy dopływ Teterewa.

Rzeka o długości 145 km w całości znajduje się na terytorium obwodu żytomierskiego, uchodzi do Teterewy w okolicach wsi Zarudzie. Przepływa przez Polesie oraz przez miasta Horoszów, Irszańsk i Malin.

Warunki hydrologiczne

[edytuj | edytuj kod]

Rzeka ma zasilanie śnieżno-deszczowe. Ważnym elementem zasilającym są także liczne dopływy: Bałamarka, Żłobisz, Glinka, Ryzna, Rychta, Trościanica, Zrywia, Waźnia, Koszarówna, Dorynka, Wyrwa, Didówka, Łymia i Irszyca.

Budowa geologiczna

[edytuj | edytuj kod]

Rzeka przepływa przez obszar, w podłożu którego dominują skały granitowego masywu krystalicznego. W dolinie rzeki spotyka się także pokłady rudy żelaza.

Znaczenie gospodarcze

[edytuj | edytuj kod]

W dorzeczu rzeki znajdowały się liczne kamieniołomy granitu. Obecnie w opuszczonych wyrobiskach znajdują się zbiorniki wodne. Dodatkowo zbudowano kilka zbiorników retencyjnych, największy znajduje się w okolicach miasta Malin. Jak podaje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, rzeka była spławna w okresie wiosennych przyborów, od ujścia do wsi Skołubów.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]