Kansei – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kanseijapońska metoda tworzenia wartości produktu, po raz pierwszy zastosowana przez Mazda Motor Corporation. Polega ona na statystycznym badaniu zależności odczuć klienta od mierzalnych cech produktu.

Podstawą podejścia jest kansei – japońskie słowo oznaczające w przybliżeniu ulotną emocję, nieuświadomione odczucie lub wspomnienie. Kansei pojawia się na przykład, gdy jako dorośli ludzie spotykamy się z zapachem, który towarzyszył nam w dzieciństwie (co prawdopodobnie przywoła uczucie zadowolenia, bezpieczeństwa itp.[potrzebny przypis]). Istota projektowania poprzez kansei polega na sprawdzeniu, jakie właściwości (np. wymiary, kształty) zwiększają prawdopodobieństwo wywołania określonego uczucia.

W Polsce badaniem tej metody projektowania zajmuje się przede wszystkim Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Uczelnia ta jest organizatorem corocznych seminariów naukowych Interfejs użytkownika - Kansei w praktyce, które odbywają się od roku 2006.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Schütte, S., Eklund, J., Axelsson, J.R.C., Nagamachi, M., (2004), Concepts, methods and tools in Kansei Engineering, Theoretical Issues in Ergonomics Science, vol.5, 3, PP. 214-232.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]