Karaś (Mierzeja Wiślana) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Karaś
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Gdańsk

Region

Mierzeja Wiślana

Morfometria
Powierzchnia

8,81 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


0,68 m
2,5 m

Długość linii brzegowej

2145 m

Objętość

60,5 tys. m³

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Karaś”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Karaś”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Karaś”
Ziemia54°21′17,56″N 18°48′03,56″E/54,354878 18,800989

Karaś[1][2][3]jezioro w Polsce, położone w województwie pomorskim, w granicach administracyjnych Gdańska, na Wyspie Sobieszewskiej, w obrębie rezerwatu Ptasi Raj.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Karaś jest płytkim jeziorem przybrzeżnym, które według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski znajduje się na Mierzei Wiślanej. Do 1945 roku jezioro posiadało nazwę Karauschenteich[4].

Jezioro Karaś na mapie z 1901

Jezioro powstało w sposób naturalny, tj. w wyniku przerwania pasa wydm w miejscowości Górki koło Gdańska przez Wisłę (Wisłę Śmiałą) w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 r. i utworzenie się zatoki przybrzeżnej z później powstałą Mierzeją Messyńską, oraz w efekcie działalności człowieka, tj. usypania grobli między jeziorem a Wisłą Śmiałą w drugiej połowie XIX w. (przed 1888 r.)[5]. Jezioro Karaś pierwotnie było połączone z jeziorem Ptasi Raj, ale na skutek naturalnych procesów, tj. wypłycania się i porastania przez roślinność bagienną, wydzieliło się tworząc osobny zbiornik wodny.

Obecnie w jeziorze Karaś procesy wypłycania i zarastania prowadzą do podziału na dwa osobne akweny[6]. Jeszcze w 1996 miało ono powierzchnię 9,5 ha[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]