King Kong żyje – Wikipedia, wolna encyklopedia

King Kong żyje
King Kong Lives
Gatunek

przygoda
monster movie
fantasy
akcja

Rok produkcji

1986

Data premiery

19 grudnia 1986

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

105 min

Reżyseria

John Guillermin

Scenariusz

Steven Pressfield
Ronald Shusett

Główne role

Linda Hamilton
Brian Kerwin
Peter Michael Goetz

Muzyka

John Scott

Zdjęcia

Alec Mills

Montaż

Malcolm Cooke

Produkcja

Dino De Laurentiis
Ronald Shusett

Wytwórnia

De Laurentiis Entertainment Group

Dystrybucja

De Laurentiis Entertainment Group

King Kong żyje (ang. King Kong Lives) – amerykański monster movie z 1986 w reżyserii Johna Guillermina z udziałem King Konga. Bezpośrednia kontynuacja filmu King Kong (1976) będącego remake’iem filmu z 1933 roku pod tym samym tytułem[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Dziesięć lat po tym jak King Kong zginął w Nowym Jorku, okazuje się że on żyje i leży podpięty do aparatury podtrzymującej życie w instytucie naukowym w Atlancie pod okiem dr-ki Amy Franklin. W tym samym czasie poszukiwacz przygód Hank Mitchell znajduje na Borneo samicę gigantycznego goryla. Samica nazwana Lady Kong zostaje przewieziona do Atlanty, dzięki czemu Amy może na Kongu przeprowadzić z dawna oczekiwaną transfuzję krwi od osobnika tego samego gatunku[1].

Transfuzja krwi i przeszczep sztucznego serca odnosi sukces, lecz zbudzony Kong ucieka wspólnie z Lady Kong w góry Honeymoon Rigde. Amy i Hank podążając ich śladem, ukrywają się przed wojskiem tropiącym obie małpy. W górach małpy mają ku sobie, co również czynią Amy i Hank. Wkrótce wojsko znajduje wszystkich i więzi Lady Kong, a Kong w desperacji dopuszcza się do ucieczki w rwącą rzekę[1].

Amy jest przekonana, że Kong zginął, lecz ten przeżył. Żyjąc na bliskich bagnach i wsuwając smaczne krokodyle. Tam też słyszy jęki uwięzionej niedaleko Lady Kong i spieszy jej na ratunek. Hank i Amy dostają się do strzeżonej wojskowej bazy, uwalniają Lady Kong, która okazuje się być w ciąży z Kongiem. Kong ranny po walce z artylerią jednoczy się ze swą partnerką podczas porodu i wkrótce umiera. Lady Kong wraz z synem wraca do Borneo żyjąc w spokoju[1].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Adrian Szczypiński: KING KONG LIVES (1986). Klub Miłośników Filmu, 2005-12-06. [dostęp 2024-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]