Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim
Zabytek: nr rej. A/1403 z dnia 05.04.1990 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Międzyrzec Podlaski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim

Wezwanie

świętych Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim”
Położenie na mapie powiatu bialskiego
Mapa konturowa powiatu bialskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim”
Położenie na mapie Międzyrzeca Podlaskiego
Mapa konturowa Międzyrzeca Podlaskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim”
Ziemia51°58′55,21″N 22°46′32,79″E/51,982003 22,775775

Kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskimkościół parafialny parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim.

Dzwonnica

Kościół murowany wzniesiony w latach 177274 z fundacji księcia Augusta Czartoryskiego. Pierwotnie była to cerkiew unicka. Po kasacie unickiej diecezji chełmskiej została zaadaptowana na cerkiew prawosławną, a w roku 1921 obiekt został zrewindykowany na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego[2] jako kościół rektorski. Budowla w stylu barokowo-klasycystycznym.

Parafia erygowana została w roku 1994. Na plebanii odbywają się lekcje religii dla uczniów międzyrzeckiego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2016-06-23].
  2. A. Bobryk, I. Kochan, Ślady przeszłości. Historia i teraźniejszość prawosławia na południowo-zachodnim Podlasiu w świadomości społecznej, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedlce 2010, s.154-156