Koźlin (Braniewo) – Wikipedia, wolna encyklopedia
historyczna dzielnica Braniewa | |
Charakterystyczna zabudowa na Koźlinie, domki z dachem dwuspadowym kryte czerwoną dachówką (ul. Wileńska) | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miasto | |
Data założenia | XIII wiek |
W granicach miasta | Braniewo |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego | |
Położenie na mapie powiatu braniewskiego | |
Położenie na mapie Braniewa | |
54°22′51″N 19°48′28″E/54,380833 19,807778 |
Koźlin (niem. Köslin) – historyczna dzielnica Braniewa, współcześnie niewyodrębniona administracyjnie część miasta.
Historia przedmieścia Koźlin
[edytuj | edytuj kod]Historia przedmieścia Koźlin jest dużo starsza niż historia samego miasta Braniewa. Na długo przed podbojem tych ziem przez zakon krzyżacki na miejscu późniejszego Koźlina istniała pruska osada Warmów o nazwie Brusebergue; osada położona w dogodnym miejscu, na wzgórzu, przy brodzie na Pasłęce i niedaleko ujścia rzeki do Zalewu Wiślanego. Przez ten bród wiódł w czasach starożytnych szlak handlowy pomiędzy krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami położonymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Potwierdzały to późniejsze znaleziska m.in. arabskich monet – również na Koźlinie[1].
Około 1240 gród został podbity przez prowadzący na tych terenach od paru lat misję chrystianizacyjno-kolonizacyjną zakon krzyżacki (sprowadzony przez księcia Konrada I mazowieckiego). Krzyżacy, podbiwszy osadę Brusebergue, założyli na jej miejscu niewielki ziemno-drewniany zamek (strażnicę). Gród już przed rokiem 1254 otrzymał prawa miejskie od biskupa Anzelma. W 1261 wódz Warmów Glappo doszczętnie zniszczył owe, opuszczone przez mieszkańców po oblężeniu, zaledwie paroletnie miasto. Gdy jednak osadnicy w 1273 roku, po stłumieniu powstania Prusów, powrócili do osady, postanowili odbudować gród w nieco innej, bardziej obronnej lokalizacji. Według niemieckiego kronikarza Piotra z Dusburga gród odbudowano o dwa rzuty kamieniem w górę rzeki[2]. Tak więc spalona przez Glappa osada zniknęła na pewien, jak się okazało nie za długi, czas z historii.
Odbudowany gród odzyskał w 1284 roku prawa miejskie. Przywilej prawa lubeckiego przyznawał miastu rozległe terytorium położone po obu stronach Pasłęki, szeroki samorząd i sądownictwo oraz prawo rybołówstwa w Pasłęce i na Zalewie Wiślanym. Braniewo zaczęło się szybko rozwijać, a ludność, dla której nieosiągalne było miejsce w ciasnej i drogiej przestrzeni miejskiej, zaczęła zakładać domostwa i osady poza murami, pomimo że osadnicy ci nie byli traktowani jako równouprawnieni w stosunku do mieszkańców miasta. W ten sposób w XIII wieku na północny zachód od murów obronnych Starego Miasta, w kierunku pierwszej lokalizacji grodu, zaczęło się rozbudowywać przedmieście Koźlin[3].
W połowie XIV w. Braniewo zostało się członkiem Hanzy[4], a to wiązało się z rozbudową portu. W 1401 roku rada miejska wydała zarządzenie o rozbudowie spichlerzy zbożowych, a następnie o rozbudowie ramp załadunkowych w porcie. Miało to znaczący wpływ na przylegające do Pasłęki przedmieście Koźlin; oprócz stodół, spichrzów i różnego rodzaju budynków magazynowych zaczęły powstawać także kramy rybne i karczmy portowe[5].
W 1402 funkcjonuje na przedmieściu już cmentarz (zobacz: cmentarz św. Jana w Braniewie), a także znajduje się niewielki kościółek[6].
Liczba ludności miasta, a wraz z nią przedmieścia Koźlin, mimo licznych wojen i epidemii, systematycznie wzrasta. W 1579 roku znajdowało się w Starym Mieście Braniewie 275 domów i siedem bud pod ratuszem, a na przedmieściu Koźlin stało już 99 domów[7].
Zabudowa i mieszkańcy przedmieścia byli jednak narażeni na wiele niebezpieczeństw. Koźlin trawiony był wiele razy przez pożary. 10 lipca 1626 podczas marszu wojsk króla Gustawa na Braniewo przedmieście Koźlin zostaje spalone[8]. 10 maja 1669 wybucha kolejny wielki pożar stodół na Koźlinie, zmieniając dzielnicę w pogorzelisko. 27 maja 1700 wybuchł w domu rozrywki (Lusthaus) należącym do związanego z radą miasta Georga Lunitza pożar, który objął jeszcze 7 innych domów leżących nad Pasłęką. Pożar ten miał jednak pewne pozytywne następstwa, gdyż postanowiono wówczas, że mieszkańcy dzielnicy mają pokryć wszystkie domy dachówką zamiast strzech, a także zatrudnić kominiarza. Kolejne wielkie pożary na przedmieściu wybuchały jeszcze w latach 1845 i 1861[9].
W 1772 roku, na skutek I rozbioru Polski, Braniewo znalazło się w granicach Królestwa Prus. Jednym z pierwszych posunięć nowych władz było połączenie w 1773 roku lewo- i prawobrzeżnego miasta w jeden organizm oraz otwarcie na stałe bram miejskich. Spowodowało to wyrównanie statusu społecznego oraz stopniowe wyrównywanie statusu ekonomicznego wszystkich mieszkańców mieszkających w obrębie Starego Miasta, Nowego Miasta oraz na przedmieściach. Zniknął wówczas średniowieczny podział mieszczan na posiadaczy dużego i małego obywatelstwa (Großbürger i Kleinbürger)[10]. Na przedmieściu Koźlin zaczęły powstawać nowe fabryki (1854 – browar założony przez Jacoba von Roya, 1885 – fabryka cygar Zigarren- u. Tabakfabriken Loeser & Wolff) i urzędy (1879 – budynek sądu krajowego i rejonowego). W 1892 gimnazjum braniewskie otrzymało pomiędzy Neue Dammstraße (ul. Morska) a rzeką Pasłęką w kierunku kościoła św. Krzyża boisko sportowe o powierzchni ok. 1,4 ha[11] (od 1919 był to również stadion klubu piłkarskiego RSV Braunsberg). W podobnym czasie utworzono przy Neue Dammstraße nowy cmentarz Magdalenenfriedhof. Ekspansywnie rozwijający się Koźlin wchłonął w połowie XIX wieku też sąsiednią dzielnicę miasta o nazwie Fromborskie Przedmieście (Frauenburger Vorstadt)[12].
Przedmieście Koźlin (Köslin) funkcjonowało jako administracyjna dzielnica Braniewa do 1945 roku[13]. Po wojnie nie zachowała się odrębność historycznej dzielnicy w sferze administracyjnej ani też nazwa osiedla Koźlin w użyciu przez powojennych mieszkańców Braniewa.
Koźlin w literaturze
[edytuj | edytuj kod]Pochodzący z Braniewa pisarz, który osiedlił się w Berlinie, Josef Wiener-Braunsberg (1866–1928) napisał obszerny humorystyczny wiersz „Wie´s Minchen Kutzer vom Köslin in Berlin erging” (Jak się wiodło Minchenowi Kutzer z Koźlina w Berlinie). Przedstawia w nim, zgodnie z panującym w ówczesnym Berlinie stereotypem, mieszkańca Prus Wschodnich, postać prostego i naiwnego robotnika, pochodzącego z osiedla Koźlin w Braniewie, który z wielkim trudem odnajduje się w wielkim mieście[14][15].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Anzeiger für Kunde der deutschen Vorzeit. Neue Folge. Organ des Germanischen Museums. 1873, nr 3 März.
- ↑ Historia Braniewa - nieznane wydarzenia - HISTORIA ZAMKU BISKUPIEGO NA TLE DZIEJÓW BRANIEWA [online], www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 2020-12-21] .
- ↑ Stanisław Achremczyk, Alojzy Szorc, Braniewo, Olsztyn 1995, s. 27
- ↑ XIV-XVII wiek. BRANIEWO w HANZIE [online], braniewo.com.pl [dostęp 2020-12-20] (pol.).
- ↑ http://inkubatorbraniewo.pl/uploaded/Dom%20Konwertyt%C3%B3w.pdf
- ↑ Heimatbrief Nr. 26 für den Kreis Braunsberg Sommer 2012.
- ↑ Stanisław Achremczyk Braniewo i jego mieszkańcy w czasach nowożytnych Studia Warmińskie 40, 395-405 2003
- ↑ Braunsberg im Schwedenkrieg von Dr. Franz Hipler w ZGAE Achter Band, Braniewo 1886, s. 114
- ↑ Historia Braniewa - nieznane wydarzenia - POŻARY i OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA w DAWNYM BRANIEWIE [online], www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 2020-12-21] .
- ↑ Stanisław Achremczyk, Alojzy Szorc, Braniewo, Olsztyn 1995, s.196
- ↑ Jahres-Bericht über das Königliche Gymnasium zu Braunsberg, Ostern 1893
- ↑ Braunsberg/Ostpreussen und sein Kreis. Heimat im Wandel der Zeit, Münster 2011, s. 113
- ↑ Braunsberg/Ostpreussen und sein Kreis. Heimat im Wandel der Zeit, s. 109
- ↑ Bettina Müller Josef Wiener-Braunsberg. Redakteur und Schriftsteller – Ein Leben für den Ulk, Hentrich & Hentrich Verlag Berlin Leipzig, 2024, s. 57–58
- ↑ „Wie´s Minchen Kutzer vom Köslin in Berlin erging” [w:] Heimatbrief für den Kreis Braunsberg Nr. 37, Sommer 2017, s. 166–171